górne tło

Koncesje na alkohol na nowych zasadach?

Projekty uchwał w sprawie zasad usytuowania na terenie Krakowa miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych oraz liczby punktów sprzedaży napojów zawierających powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa) w poszczególnych dzielnicach będą jednym z tematów poruszanych na jutrzejszej sesji Rady Miasta Krakowa. To ostatnie posiedzenie przed przerwą wakacyjną!

Przypomnijmy, omawiane projekty uchwał mają na celu uporządkowanie kwestii sprzedaży alkoholu w Krakowie. Za ograniczeniem liczby punktów z mocnymi trunkami zdecydowanie opowiedzieli się również sami krakowianie podczas konsultacji społecznych prowadzonych od kwietnia do września 2014 roku. Wśród opinii wyrażanych przez mieszkańców pojawiały się także apele o zmianę zasad usytuowania punktów sprzedaży poprzez zwiększenie odległości od obiektów chronionych oraz zmianę sposobu mierzenia odległości.

Aktualny limit punktów sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 4,5% (z wyjątkiem piwa) wynosi 2500 (łącznie dla lokali gastronomicznych i placówek handlu detalicznego). Nowy projekt uchwały regulujący liczbę punktów sprzedaży mocnych trunków zakłada zmniejszenie obowiązującego limitu o 172 punkty. Limit dla lokali gastronomicznych będzie wtedy wynosił 1093, a dla placówek handlowych – 1235.

Kolejny zaproponowany projekt uchwały dotyczy zasad usytuowania na terenie Krakowa miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych.

Według obowiązującej uchwały z października 2003 r. wymagana odległość punktów sprzedaży napojów alkoholowych, przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży, wynosi 50 metrów. Zgodnie z zaproponowanym projektem, minimalna odległość zostanie zwiększona do 70 metrów w przypadku niektórych obiektów chronionych, takich jak przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne, ogrodzone place szkolne i boiska, a także obiekty kultu religijnego.

Zmieniony zostanie również sposób mierzenia odległości od obiektów chronionych – pomiar będzie dokonywany od ogrodzenia, a nie jak do tej pory – od najbliższego wejścia w ogrodzeniu. Pozwoli to uniknąć sytuacji, gdy sprzedaż napojów alkoholowych prowadzona jest praktycznie przy ogrodzeniu obiektu chronionego, np. szkoły, choć wymagana prawem odległość do najbliższego wejścia w ogrodzeniu jest zachowana.