górne tło

39. Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej

Święto polskiej spółdzielczości, czyli 39. Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej jak co roku zagoszczą na Rynku Głównym. Targi rozpoczęły się 13 sierpnia i tym razem potrwają aż 18 dni. Na krakowskim Rynku prezentuje się około 800 twórców ludowych, rzemieślników oraz kupców prezentujących rękodzieło i sztukę ludową Krakowa, Małopolski, Polski oraz naszych europejskich sąsiadów.

- Cieszę się, że w naszym mieście odbywają się co roku te szczególne targi. Wierzę, że podobnie jak podczas minionych edycji to szczególne święto, podczas którego prezentowana jest sztuka ludowa, przyniesie wiele radości i pozytywnych emocji wszystkim mieszkańcom, a także odwiedzającym je gościom – zapowiadał wydarzenie Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, który wział udział w uroczystym otwarciu targów.

Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej to impreza kolorowa, roztańczona i rozśpiewana. Wieloletnia tradycja ich organizowania sprawiła, że są jedną z wizytówek Krakowa, a mieszkańcy i turyści przyzwyczajeni do sierpniowego terminu tłumnie odwiedzają liczne stoiska. Z kolei na estradzie umiejscowionej w sąsiedztwie Ratusza zaprezentuje się ok. 160 zespołów artystycznych, ludowych, kabaretów, orkiestr, a nawet teatrów.

Ponieważ Targi mają charakter międzynarodowy, nie zabraknie gości zza granicy.

19 sierpnia to dzień Ukrainy, podczas którego zaprezentują się zespoły ludowe ze swoim żywiołowym folklorem. Zaśpiewają pieśni i zatańczą tradycyjne tańce ludowe, a na płycie Rynku będzie można obejrzeć i kupić oryginalne ukraińskie rękodzieło. Nie zabraknie także dni poświęconych Słowacji (21.08 – piątek) i Węgier (25.08 – wtorek).

Na uwagę niewątpliwie zasługuje dzień poświęcony wyłącznie Krakowowi, pod wymownym tytułem „Pępek świata nazywa się Kraków". W niedzielę, 16 sierpnia estradą zawładnęły adeptki krakauerologii: Kasia Siwiec i Bogna Wernichowska oraz ich goście a także znani wszystkim krakowianom profesorowie krakauerologii Mieczysław Czuma, Leszek Mazan i Michał Kozioł. W programie nie brakowało dobrej muzyki. Wystąpiły: Makino, Franek Makuch i soliści Opery Krakowskiej, Zespół Pieśni i Tańca Słowianki, Lidia Jazgar, Hanka Wójciak i inni.

Organizatorem 39. Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej jest Fundacja „Cepelia" Polska Sztuka i Rękodzieło. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, Wojewoda Małopolski Jerzy Miller oraz Prezes Krajowej Rady Spółdzielczej Alferd Domagalski.