górne tło

Nowoczesna hala, również dla niepełnosprawnych [WIDEO]

17 sierpnia (poniedziałek) Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski i Minister Sportu i Turystyki Adam Korol podpisali umowę o dofinansowaniu ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej budowy Hali 100-lecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych w Krakowie.

– Bardzo cieszę się, że w Polsce powstanie kolejny obiekt sportowy. Co ważne, hala będzie przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, które będą mogły systematycznie podnosić swój poziom sportowy oraz przygotowywać się do paraolimpiad – powiedział podczas briefingu Minister Adam Korol.

prezydent JM– Hala powinna być gotowa mniej więcej w połowie 2017 roku. Będzie głównie nastawiona na potrzeby sportowców niepełnosprawnych, ponieważ takie jest aktualne zapotrzebowanie społeczne, ale będą z niej również mogli korzystać mieszkańcy, studenci oraz uczniowie krakowskich szkół – dodał Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Planowany koszt inwestycji to 41 mln zł. Podpisywana umowa przewiduje dofinansowanie w wysokości 10 mln zł. Gmina Miejska Kraków podjęła starania o przyznanie kolejnej transzy dofinansowania w MSIT oraz o dofinansowanie z Państwowego Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Koncepcja realizacji tej inwestycji powstała ze względu na duże zapotrzebowanie społeczne oraz równoczesny brak kompleksowej infrastruktury spełniającej współczesne parametry obiektów do uprawiania dyscyplin sportowych, zwłaszcza przez osoby niepełnosprawne. Ponieważ Kraków jest głównym ośrodkiem regionu Małopolski, a także drugim miastem w Polsce pod względem ludności, możliwe będzie efektywne wykorzystanie nowo powstałego obiektu oraz udostępnienie go szerokiemu gronu użytkowników, przez co zasadność realizacji zadania zyskuje na znaczeniu.

Hala 100-lecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych usytuowana będzie przy Alei Focha naprzeciwko Błoń Krakowskich na płaskim terenie o powierzchni zbliżonej do trójkąta wyznaczonego przez bieg alei, brzeg rzeki Rudawy oraz istniejącą zabudowę. Ta wyjątkowa lokalizacja umożliwi nie tylko odpowiednią ekspozycję obiektu o ciekawej formie architektonicznej, ale przede wszystkim zapewni dogodny dostęp użytkownikom i widzom wydarzeń sportowych i kulturalnych. Obiekt będzie posiadał szybkie połączenie z kolejowym dworcem głównym, bezpośrednie połączenie z Portem Lotniczym Kraków-Balice oraz bezpośredni dostęp do komunikacji miejskiej.

Hala 100-lecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych będzie trzykondygnacyjnym obiektem wielofunkcyjnym, przeznaczonym do czynnego uprawiania sportu, w tym także przez osoby niepełnosprawne (obiekt projektowany od podstaw z myślą o potrzebach niepełnosprawnych sportowców i widzów). Budynek hali uzyska atrakcyjną formę architektoniczną, odpowiednią do prestiżowej lokalizacji, będzie wkomponowany w otoczenie, posiadać będzie płaski dach porośnięty zielenią, na który poprowadzi podjazd z zaprojektowaną pochylnią.

Główną część obiektu zajmie sala gier o wymiarach 44 x 26 m, umożliwiająca rozgrywanie spotkań większości dyscyplin halowych. Umożliwiają to akcesoria sportowe takie jak bramki, kosze, słupki do siatek, które w zależności od potrzeb mogą być demontowane. Wokół placu gier znajdą się trybuny o łącznej pojemności 788 miejsc siedzących, w tym miejsce na 48 wózków inwalidzkich. W obiekcie przewidziano zaplecze rehabilitacyjno-sanitarne, sale konferencyjno-szkoleniowe oraz kawiarnię. Na najwyższej kondygnacji zlokalizowano taras widokowy. W ramach inwestycji zostaną wykonane
w otoczeniu hali: parking, zieleń wysoka i niska oraz oświetlenie.

Użytkownikami Hali 100-lecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych będą:
•    sportowcy uprawiający różne dyscypliny;
•    sportowcy niepełnosprawni;
•    młodzież szkolna oraz studenci (w pobliżu jest liczne skupisko uczelni wyższych).
Biorąc pod uwagę idealne przystosowanie obiektu dla osób niepełnosprawnych, Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych może stać się ośrodkiem przygotowań niepełnosprawnych sportowców do olimpiad specjalnych czy paraolimpiad.

Przykładami sportowców, którzy potrzebują takiego zaplecza w Krakowie są Igor Sikorski oraz Rafał Szumiec. Obaj  byli członkami kadry Polski w narciarstwie alpejskim osób niepełnosprawnych.  Aby zdobyć minimum olimpijskie startowali w Pucharach Świata i Pucharach Europy w narciarstwie alpejskim osób niepełnosprawnych. W Pucharze Europy we włoskiej  miejscowości  Piancavallo Igor Sikorski zajął II miejsce w slalomie gigancie.
Startując w tych Pucharach zawodnicy uzyskali minimum olimpijskie i zakwalifikowali się do olimpiady w Soczi. W Soczi występowali w slalomie i slalomie gigancie w konkurencji siedzącej.

Loading the player...