górne tło

ECO-MIASTO. Polsko-francuskie seminarium w Krakowie

Kraków – zdobywca pierwszego miejsca w ubiegłorocznej edycji konkursu ECO-MIASTO w kategorii „gospodarka odpadami" oraz wyróżnień w kategoriach „mobilność zrównoważona" i „efektywność energetyczna budynków" – był gospodarzem kolejnego tematycznego seminarium organizowanego w ramach inicjatywy Ambasady Francji w Polsce. Wydarzenie odbyło się w czwartek, 17 września 2015 r., w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa.

Ambasada Francji w RP od lat organizuje seminaria mające na celu wymianę dobrych praktyk pomiędzy polskimi i francuskimi samorządami w dziedzinach związanych z ideą zrównoważonego rozwoju. Celem projektu ECO-MIASTO zainicjowanego w 2013 r. jest wzmocnienie w polskim społeczeństwie świadomości ekologicznej, a także wspieranie wdrażania w samorządach dobrych praktyk w takich dziedzinach, jak zrównoważony transport, gospodarka odpadami, efektywność energetyczna czy gospodarka wodna. Oprócz strony internetowej (http://eco-miasto.pl), która jest źródłem informacji o realizowanych w Polsce i Francji ekologicznych projektach na rzecz rozwoju, na inicjatywę ECO-MIASTO składa się cykl tematycznych, eksperckich seminariów organizowanych w różnych polskich miastach oraz doroczny konkurs, którego celem jest wyróżnienie najbardziej aktywnych i efektywnych w poszczególnych dziedzinach polskich samorządów.

Partnerami Ambasady Francji w Polsce, która jest koordynatorem wszystkich działań w ramach projektu ECO-MIASTO, są: Renault Polska, EDF Polska, SAUR Polska, TIRU, DK Energy, Saint-Gobain Polska, Schneider Electric, Narodowy Fundusz Ochrony Środodwiska i Gospodarki Wodnej, Krajowa Agencja Poszanowania Energii oraz „Teraz Środowisko". Inicjatywa została także objęta patronatem: Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, Partnerstwa dla Klimatu, Unii Metropolii Polskich, Związku Miast Polskich oraz URBACT.

Ubiegłoroczna edycja konkursu ECO-MIASTO, do której zgłosiły się aż 24 miasta, okazała się spektakularnym sukcesem. Jury konkursu złożone z niezależnych ekspertów w dziedzinie mobilności i ekologicznego budownictwa, naukowców oraz dziennikarzy przyznało nagrody 6 polskim samorządom, które najefektywniej realizowały w 2014 r. politykę zrównoważonego rozwoju. Kraków (jako miasto powyższej 100 tys. mieszkańców) i Puławy (miasto poniżej 100 tys.) zostały nagrodzone w dziedzinie gospodarki odpadami, Lublin i Malbork zwyciężyły w kategorii „mobilność zrównoważona", a Gdańsk i Nowy Dwór w kategorii „efektywność energetyczna budynków". W dwóch ostatnich kategoriach nasze miasto zdobyło również wyróżnienia.

Ambasador Francji w Polsce Pierre Buhler zwrócił się do Prezydenta Jacka Majchrowskiego z propozycją zorganizowania w Krakowie kolejnego seminarium tematycznego w ramach trzeciej już edycji projektu ECO-CITY. Poprzednie spotkania ekspercie, mające na celu wymianę doświadczeń i dobrych praktyk w dziedzinie efektywności energetycznej oraz gospodarki wodnej odbyły się w czerwcu br. w Katowicach i Łodzi. Krakowskie seminarium, które odbyło się 17 września, poświęcone było gospodarce odpadami. 22 września, planowane jest jeszcze we Wrocławie spotkanie na temat mobilności zrównoważonej. Laureaci tegorocznej edycji konkursu ECO-MIASTO wyłonieni zostaną koniec września.

Podczas krakowskiego spotkania z udziałem polskich i francuskich ekspertów omówione zostały poszczególne instrumenty francuskiej i polskiej polityki w zakresie gospodarki odpadami domowymi (współdziałanie gmin, udział mieszkańców). Przedstawione zostały także istniejące w Polsce instrumenty finansowe przeznaczone dla samorządów terytorialnych. Uczestników seminarium w krakowskim magistracie powitał Doradca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Jakości Powietrza Witold Śmiałek. Wykład inauguracyjny wygłosił Konsul Generalny Francji w Krakowie Thierry Guichoux.

Więcej informacji o projekcie na stronie: http://eco-miasto.pl

Zobacz PROGRAM SEMINARIUM

Zobacz zdjęcia na OTO FOTOKRONIKA MIASTA KRAKOWA