górne tło

Tate, jedziemy do Krakowa!

„Tate, jedziemy do Krakowa!” to najnowsza książka znanej i lubianej pary autorskiej: Leszka Mazana i Mieczysława Czumy. We wtorek (29 września) w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa autorzy spotkali się z czytelnikami aby opowiedzieć o swoim nowym dziele. Podczas promocji książki laudacje wygłosili prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz prof. Andrzej Ziejka, były rektor UJ.

Książka to pierwsze na naszym rynku czytelniczym kalendarium (od wieku X - po czasy współczesne), na które złożyły się wydarzenia mało znane lub zupełnie nieznane, reprezentatywne dla trwającej w Krakowie od przeszło tysiąca lat integracji narodów polskiego i żydowskiego. Procesu niełatwego, ale świadczącego o narastającej z wieku na wiek, wpisanej w krakowski pejzaż potrzebie tej integracji, zrozumienia, szacunku i współpracy. Podane w przystępnej formie, nasączone nastrojem tamtych lat fakty, anegdoty i opowieści oraz towarzysząca im bogata warstwa ikonograficzna obrazująca Kraków, Kazimierz i ich mieszkańców na przestrzeni wieków, stanowi swoisty dokument czasu minionego.

„Tate, jedziemy do Krakowa!” to obraz wzajemnego sąsiedztwa, przedstawiający tysiącletni proces wzajemnego przenikania się kultur, obyczajów, tradycji, smaków kulinarnych itp. Przytacza też przykłady obecności Żydów w polskim, krakowskim życiu społecznym, nauce, kulturze, sporcie.

Tak pomyślana, niekonwencjonalna w formie pozycja wydawnicza prezentuje Kraków, jakiego nie znamy i zaciekawi zapewne nie tylko krakowian. Przydatna być może również dla szkół, przewodników po mieście, dla tysięcy turystów.

Dodajmy jeszcze, że „Tate, jedziemy do Krakowa!” to cytat ze sławnego musicalu „Skrzypek na dachu”: córka Tewjego Mleczarza, Chawa, wypędzona jak wszyscy Żydzi przez cara z Anatewki, postanawia wraz z mężem wyjechać właśnie nad Wisłę, pod Wawel. Amerykańscy żydowscy aktorzy występujący w latach międzywojennych w filmowej wersji musicalu często gościli w Krakowie. O tym też piszą autorzy książki.

GALERIA:

spierwanie