górne tło

O!strzegator – nowość dla krakowskich kierowców

Które krakowskie ulice są w remoncie? Którędy prowadzi objazd? Gdzie w najbliższym czasie wprowadzona zostanie zmiana organizacji ruchu? Odpowiedzi można znaleźć na „Mapie utrudnień” na stronie Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu, a także na telefonie komórkowym, dzięki nowej aplikacji „O!strzegator”.

Mapa na stronie ZIKiT zawiera bieżące informacje o remontach, zakresie prac i dacie ich zakończenia. System ten działa od kilku lat i cieszy się dużą popularnością wśród internautów.

Nowością jest aplikacja O!strzegator, która opiera się na systemie geolokalizacji, to znaczy, że wiadomości docierają do użytkowników, którzy znajdują się w pobliżu nagłego zdarzenia. Ponad to istnieje także możliwość wytypowania dodatkowych punktów, na temat których będą przesyłane informacje. Możemy więc być na bieżąco z tym co dzieje się w okolicy naszego domu, gdy jesteśmy w podróży czy w pracy. Wiadomości mogą dotyczyć całego województwa, miasta, dzielnicy lub tylko konkretnych ulic.

Przy uruchomieniu aplikacji można wybrać kategorie, które nas najbardziej interesują, np. Transport i Komunikacja, Alarmy, Awarie, Ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne, albo Wydarzenia w twoim mieście.

Aplikacja nie wymaga rejestracji, jest bezpłatna i nie będzie zawierać reklam. Można ją pobrać ze sklepu Google na telefony z systemem Android. W najbliższym czasie ma być także dostępna dla Appla i Windows Phone.

- System powstał z myślą o instytucjach, dla których istotne jest przekazanie ważnych informacji do wielu odbiorców, znajdujących się na obszarze zdefiniowanym przez nadawcę wiadomości. Może zostać wykorzystany do przesyłania informacji o nagłych zdarzeniach pogodowych, awariach sieci energetycznej, wodociągowej, utrudnieniach komunikacyjnych, katastrofach, imprezach masowych lub wydarzeniach kulturalnych. Umożliwia on instytucjom miejskim informowanie mieszkańców o sprawach istotnych dla społeczności lokalnych, takich jak budżet obywatelski, konsultacje społeczne i inne – wyjaśnia Tomasz Bigaj z MCSS sp. zoo.

Wiadomości, które będziemy otrzymywać nie będą miały formy SMS, tylko komunikatu. Nie będzie ograniczenia treści, ram czasowych, będą powiązane z mapami, zdęciami i kontaktem do nadawcy. Forma komunikatu jest zdecydowanie bardziej opłacalna dla wysyłających, bez względu na liczbę użytkowników.

Uwagi co do działania programu oraz proponowane usprawnienia można zgłaszać mailowo na adres mapautrudnien@zikit.krakow.pl oraz telefonicznie w godzinach 9-17 pod numerem telefonu 12-616-7300.