górne tło

Laur Krakowa XXI wieku ma już 15 lat

Z okazji 15-lecia powstania Kapituły nagrody Laur Krakowa XXI wieku, w poniedziałek, 4 stycznia w Holu Kamiennym Pałacu Wielopolskich (siedziba krakowskiego Magistratu) odbył się wernisaż wystawy „Laur Krakowa 2001 – 2015”. W uroczystości wziął udział Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz pomysłodawczyni Nagrody, Anna Zabdyr – Jamróz.

Laur Krakowa XXI wieku przyznawany jest od 2001 r. Ideą nagrody jest tworzenie i utrzymywanie relacji porozumienia i współpracy między różnymi środowiskami, bo tylko w taki sposób społeczeństwo czerpie pełny wymiar z osiągnięć wszelkich dziedzin i zachowuje naturalną równowagę w życiu jednostek.

- W ostatnich latach zaszło w Krakowie wiele zmian, które pozwalają nam wierzyć, że jego dziedzictwo i imponujący potencjał intelektualny są coraz lepiej wykorzystywane. Te zmiany to z pewnością efekt konsekwentnej polityki inwestycyjnej i dobrze przemyślanej strategii rozwoju, ale nie byłyby one możliwe bez aktywności samych mieszkańców, bez udziału wybitnych związanych z naszym miastem osobowości, bez zaangażowania środowisk nauki, kultury, sztuki i biznesu. I chcę dziś gorąco podziękować Kapitule Lauru XXI wieku za to, że od 15 już lat – niezmiennie pod przewodnictwem pani Anny Zabdyr-Jamróz –  inicjuje działania służące aktywizowaniu naszej krakowskiej społeczności. Za wysiłki zmierzające do zacieśniania i umacniania współpracy najważniejszych środowisk Krakowa. Cieszę się, że możemy uczestniczyć dziś w wydarzeniu, które przypomina nam jak cenna dla Krakowa jest działalność Kapituły – powiedział Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Do tej pory Kapituła wskazała i uhonorowała dziesięć osób. To: dr Krystyna Styrna-Bartkowicz (2001), prof. Tadeusz Chrzanowski (2002), Zbigniew Kazimierz Witek (2003), prof. Jerzy Wyrozumski (2004), Jan Kanty Pawluśkiewicz (2005), prof. Jerzy Stuhr (2006), Ojciec Leon Knabit (2007), prof. Wojciech Leśnikowski (2013), ks. bp prof. Tadeusz Pieronek (2014) i Zofia Gołubiew (2015).