górne tło

Prof. Edward Balcerzan odebrał Nagrodę im. Kazimierza Wyki

Prof. Edward Balcerzan, teoretyk literatury, krytyk literacki, tłumacz, poeta i prozaik został laureatem tegorocznej edycji Nagrody im. K. Wyki, przyznawanej przez Marszałka Województwa Małopolskiego i Prezydenta Miasta Krakowa. Uroczystość wręczenia Nagrody odbyła się w czwartek w Teatrze im. Juliusza Słowackiego.

Prof. Edward Balcerzan należy do najwybitniejszych polskich badaczy literatury oraz do najwytrawniejszych krytyków literackich. Ukończył w 1961 roku filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – tematem pracy magisterskiej były powieści Stanisława Ignacego Witkiewicza „Pożegnanie jesieni" i „Nienasycenie". Doktorem nauk humanistycznych został w 1968 roku, tematem pracy doktorskiej była problematyka dwujęzyczności w twórczości Brunona Jasieńskiego. Habilitację uzyskał w 1972 roku, a w 1985 roku został mianowany profesorem nadzwyczajnym, w 1990 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego.
Nagroda Marszałka Województwa Małopolskiego i Prezydenta Miasta Krakowa im. Kazimierza Wyki przyznawana jest w dziedzinie krytyki literackiej, eseistyki i historii literatury. Bardzo wysoko oceniana zarówno przez teoretyków literatury i sztuki, jak i samych twórców, należy obecnie do nielicznych w tym zakresie nagród w Polsce. Idea przyznawania nagrody narodziła się w 1975 roku po śmierci prof. Kazimierza Wyki. Jan Pieszczachowicz – ówczesny prezes Krakowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich – wystąpił z ideą powołania nagrody za wybitne osiągnięcia w dziedzinie eseistyki, krytyki literackiej i artystycznej. Ustanowienie nagrody było wyrazem hołdu dla prof. Kazimierza Wyki, wybitnego historyka literatury, krytyka, eseisty, znawcy sztuki, animatora życia kulturalnego, humanisty o niezwykłej energii i artystycznej wyobraźni, twórcy krakowskiej szkoły krytyki. 
Laureatem Nagrody im. K. Wyki w ubiegłym roku był Andrzej Mencwel.
Pełna informacja na temat Nagrody i jej laureatów znajduje się na stronie www.wyka.malopolskanagroda.pl.