górne tło

Z głową bez karabinu [FOTO]

Jeszcze do 31 stycznia w Galerii Krakowskiej można oglądać sylwetki Ireny Kwiatkowskiej, Zdzisława Maklakiewicza czy Jana Nowaka Jeziorańskiego. To fotogramy postaci naturalnej wielkości zapowiadające nową wystawę Muzeum Armii Krajowej poświęconą powojennym osiągnięciom żołnierzy podziemia. Wystawa pt. „Z głową bez karabinu” rozpocznie się 24 lutego w Muzeum Armii Krajowej przy ul. Wita Stwosza 12.

Historia AK nie kończy się wraz z rozkazem z 19 stycznia 1945 roku, w którym gen. Leopold Okulicki rozformował podległe mu wojsko. Żołnierze zaangażowani w konspiracyjną walkę pozostali i w różny sposób próbowali odnaleźć się w nowej, powojennej rzeczywistości. Duża część wróciła do życia zawodowego i swoich pasji. Część doskonale znamy jako aktorów, naukowców, społeczników czy sportowców. Bywa, że nawet nie zdajemy sobie sprawy z ich zaangażowania w walkę o niepodległość podczas II wojny światowej.

Irena Kwiatkowska - znana aktorka, spikerka Polskiego Radia, "kobieta pracująca" znana z serialu "Czterdziestolatek" wzięła udział w powstaniu warszawskim. Jan Reyman - piłkarz i działacz Wisły Kraków oraz Tadeusz Parpan - "Wielkolud z Cracovii" podczas wojny grali w jednej "akowskiej drużynie". Znany z filmu "Rejs" monolog o niechodzeniu do kina na polskie filmy, jako inżynier Mamoń, wypowiada Zdzisław Maklakiewicz ps. "Hanzen". Podporucznik Marian Sigmund współpracował z Biurem Informacji i Propagandy, walczył w powstaniu warszawskim, zaprojektował znaczek powstańczej Poczty Polowej. Na wystawie znajduje się reprodukcja podłogi, którą zaprojektował do wnętrza sali konferencyjnej w budynku administracyjnym Huty im. Lenina.

Odwiedzający centrum handlowe mogą zapoznać się z biografiami wybranych bohaterów, a także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Ekspozycja znajduje się na poziomie -1 od strony Placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Nie bez przyczyny w Galerii znalazła się więc sylwetka patrona pobliskiego placu - legendarnego "kuriera z Warszawy" i dyrektora Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.

Po zakończeniu ekspozycji w Galerii Krakowskiej wystawa "Z głową bez karabinu" przeniesie się do siedziby Muzeum AK przy ul. Wita Stwosza 12. Otwarcie rozbudowanej wersji wystawy o powojennych losach AKowców zaplanowane jest na 24 lutego.