górne tło

W Krakowie rozkwitną ogrody społeczne

Są miejscem kontaktu z przyrodą, odpoczynku oraz realizacji pasji. Zmieniają zaniedbaną przestrzeń w zielone zakątki, które cieszą oko i wzmacniają sąsiedzkie więzi. Ogrody społeczne. To właśnie o nich rozmawiać będą uczestnicy spotkania Kraków Miastem Ogrodów Społecznych, które odbędzie się we wtorek (9 lutego) o godzinie 17 w Ośrodku Kultury im. C.K. Norwida (os. Górali 4). Spotkanie będzie miało charakter otwarty, serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

W Krakowie coraz częściej zauważamy, ale ciągle jeszcze mało mówimy o tak licznie powstających ogrodach sąsiedzkich czy społecznych. A tworzą się one z powodów bardzo elementarnych: potrzeby kontaktu z naturą, realizacji pasji i zainteresowań, chęci spędzania wolnego czasu w sposób czynny i mądry, spotkania z innymi osobami, mieszkania w zadbanej i przyjaznej przestrzeni. Powstają na nieużytkach, w miejscach zaniedbanych i mało reprezentacyjnych. Tworzone są z wielkim zaangażowaniem, z wykorzystaniem ciekawych i edukacyjnych pomysłów, z poświęceniem wolnego czasu, przeznaczeniem prywatnych funduszy. Często efekt końcowy okupiony jest dużym wysiłkiem fizycznym. Praca ich twórców zasługuje na szacunek.

Pracownia Animacji Ekologicznej Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida wraz z Partnerami zapraszają na spotkanie, którym rozpoczną dyskusję o przyszłości ogrodów społecznych w naszym mieście. Szukanie nowych rozwiązań w organizacji i użytkowaniu tych ogrodów,  innowacyjne podejście władz miasta i dzielnic Krakowa we wspieraniu ogrodniczych inicjatyw społecznych jest szansą na wzmocnienie tego ruchu, a także na jego ciągłe doskonalenie. „Kraków Miastem Ogrodów Społecznych” to hasło, które będzie towarzyszyć w tych poszukiwaniach.

W pierwszym spotkaniu wezmą udział miejscy ogrodnicy,Piotr Kempf – dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, przedstawiciele rad dzielnic oraz organizacji. Podczas spotkania odbędzie się prezentacja już istniejących ogrodów społecznych, których liderzy w krótkich wystąpieniach przedstawią swoje ogrody oraz nieocenione doświadczenia pozyskane podczas ich realizacji. Zaproszenie przyjęli: Krakowski Ogród Społeczny, Poziomkowa Polana, Stowarzyszenie „Nasze Kantorowice” oraz Grupa Społeczna „Zielono mi”, a także Fundacja Green Cross Poland prowadząca ogólnopolską kampanię „Nasz ogród społeczny”.

Spotkanie ma charakter otwarty i dedykowany jest wszystkim zainteresowanym tematem, a jego przebieg zostanie udostępniony na kanale YouTube.

Partnerzy spotkania: Organizacja Ogrodów Polskich, Krakowski Ogród Społeczny, Żywa Pracownia, ArcelorMittal Poland, Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie, Stowarzyszenie Nasze Kantorowice, Grupa Społeczna „Zielono mi”, Fundacja Green Cross Poland.