górne tło

Książką i kulturą

Krakowskie Biuro Festiwalowe, czyli instytucja zajmująca się promocją naszego miasta poprzez kulturę nie zamierza obniżać tonu. 12 platform festiwalowych i około 600 wydarzeń – to tegoroczne plany Krakowskiego Biura Festiwalowego. Mogliśmy o nich posłuchać podczas obrad Komisji Kultury i Ochrony Zabytków. 

Jak referowała Izabela Helbin, kierująca biurem, poziom intensywności planowanej pracy będzie podobny, jak w roku poprzednim: – KBF podąża wyznaczoną przed paroma laty ścieżką. Na arenie międzynarodowej mamy ugruntowaną pozycję i odpowiednio rozpoznawalną markę. Standardy, które przyjęliśmy staramy się jednak zawsze podwyższać – wyjaśniała.

W tym roku nie zabraknie popularnych i uznanych festiwali tj.: Misteria Paschalia, Opera Rara czy Festiwalu Muzyki Filmowej. Imprezy, które organizuje instytucja muszą być nie tylko oryginalne, aby przyciągnąć widza, i posiadać konkurencyjny program, ale także powinny mieć funkcję kulturotwórczą. – Staramy się, aby organizowane przez nas wydarzenia mogły wspierać lokalne talenty i pełniły również funkcję edukacyjną – tłumaczyła Izabela Helbin.

Również w tym roku KBF we współpracy z radnymi strać się będą, aby Kraków uzyskał na stałe tytuł Miasta Literatury UNESCO, a mamy ku temu jak najlepsze argumenty. Od prężnie rozwijającego się rynku wydawniczego, zatrudniającego znaczną ilość osób, przez 76 księgarń i 60 oddziałów bibliotecznych, po najważniejsze – ilość czytelników. Kraków bezspornie  jest miastem książki, można to stwierdzić obserwując choćby zainteresowanie mieszkańców i przyjezdnych organizowanymi akcjami tj. „Czytaj KRK!”, Drugie życie książki” czy też „Literackie spacery”. Warto dodać, że  pomysły te zostały przeniesione na grunt innych polskich metropolii i zyskały tam popularność nie mniejszą niż w naszym mieście. 

Organizatorzy wespół z miejskimi radnymi mówią jednym głosem, że wszystkie te wydarzenia przynoszą wiele pozytywnych skutków. Prowadzą m.in. do integracji społecznej mieszkańców, aktywizacji ich poszczególnych grup oraz do wzrostu zatrudnienia w tych sektorach.