górne tło

Dzień Cichociemnych w Muzeum AK w Krakowie

Pierwszy zrzut partyzanckich Polskich Sił Zbrojnych tzw. Cichociemnych odbył się w nocy z 15 na 16 lutego 1941 r. Rok później 14 lutego 1942 r. rozkazem gen. Władysława Sikorskiego Związek Walki Zbrojnej został przekształcony w Armię Krajową.

W związku ze zbliżającą się 75 rocznicą pierwszego zrzutu oraz 74 rocznicą powstania AK Muzeum Armii Krajowej postanowiło w dniu 14 lutego zorganizować Dzień Cichociemnych z warsztatami dla dzieci, mini-wykładem i pokazem eksponatów.

Plan dnia:
14 lutego, godz. 11:00
Cichociemni - spadochroniarze AK, warsztaty

Kim byli Cichociemni? Jakie pseudonimy nosili? Dlaczego przeszli do legendy? I kto ich wymyślił?

Zapraszamy uczniów szkół podstawowych na bezpłatne warsztaty z Cichociemnymi! Dzieci poznają historię 316 bohaterów, którzy przeszli trudne szkolenia by wylądować w okupowanej Polsce.

Ze względu na ograniczoną liczbę uczestników prosimy o wcześniejsze zgłoszenia: telefonicznie: 12 41 00 770 lub rezerwacja@muzeum-ak.pl

warsztaty Cichociemni mn

14 lutego, godz. 15:00
Dzień Cichociemnych - prezentacja eksponatów, wykład

Zapraszamy na mini-wykład na temat działalności Cichociemnych, ze szczególnym uwzględnieniem skoczków związanych z Krakowem i Małopolską (m.in. Ryszard Nuszkiewicz, Przemysław Bystrzycki, Jan Górski).

Artur Jachna przedstawi losy formacji w oparciu o historię jednego z pomysłodawców jej utworzenia - Jana Górskiego ps. "Chomik". Prowadzący przedstawi również pamiątki po Janie Górskim oraz Stanisławie Kolasińskim.

Decyzją Sejmu RP rok 2016 został nazwany Rokiem Cichociemnych. Wstęp wolny

wykład Cichociemni mn

Wydarzenie na Facebooku Muzeum AK: https://www.facebook.com/events/1710805585799726/
Zapraszam również do obserwowania Muzeum na Twitterze: https://twitter.com/MuzeumAK