górne tło

Potrzeby teatru

Kolejne instytucje kulturalne zaprezentowały się radnym podczas posiedzenia Komisji Kultury i Ochrony Zabytków. Tym razem były to: Teatr Łaźnia Nowa oraz Balet Dworski Cracovia Danza.

Teatr Łaźnia Nowa jako miejska instytucja kultury powstał w 2004 roku. To prężnie działający krakowski teatr, mieszczący się w wyremontowanej, postindustrialnej przestrzeni dawnych hal warsztatów szkolnych Zespołu Szkół Mechanicznych w Nowej Hucie. Podczas dziesięciu lat istnienia Łaźnia Nowa wypracowała solidną markę na polskim rynku teatralnym. Wykreowała między innymi: Festiwal Teatralny Genius Loci, Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia, i Festiwal Mrożkowski. W latach 2005-2015 Łaźnia Nowa wyprodukowała ponad czterdzieści spektakli, sama bądź w koprodukcji z partnerami z całej Polski – Teatrem im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, Teatrem Współczesnym w Szczecinie, Teatrem Dramatycznym w Warszawie Teatrem Montownia i Teatrem Imka. Jej przedstawienia są pokazywane i nagradzane na licznych polskich przeglądach oraz festiwalach teatralnych. Łaźniowe spektakle można zobaczyć również za granicą, były już m.in. w Berlinie Madrycie, Meksyku, Singapurze.

Z uwagi na wyjątkową przestrzeń, poddającą się rozmaitym modyfikacjom (dwie sceny, mogące pomieścić kilkuset widzów, obszerne foyer), w Łaźni Nowej chętnie goszczą najciekawsze spektakle europejskie. Stosunkowo niedawno łaźniowa publiczność oglądała szeroko dyskutowane przedstawienia, Kamp holenderskiej grupy teatralnej Hotel Modern, czy, ostatnio, Hedge Knights kolektywu „machina eX” z Berlina. Odbywają się w niej również koncerty czołowych wokalistów i zespołów rockowych z kraju i zagranicy. Różnorodna działalność Łaźni Nowej przeczy stereotypom o gorszym charakterze nowohuckiej dzielnicy, w której nie można niczego dokonać. Determinacja, wiara w siłę kreatywną człowieka i bezpośredniość pomogły teatrowi zakorzenić się w nowohuckim pejzażu i pozyskać wiernych widzów, pozwalają też odważnie patrzeć w przyszłość. 
Dyrektor teatru Bartosz Szydłowski mówił też o problemach i prosił radnych o wsparcie. Problemy są następujące: konieczne jest zagospodarowanie terenu wokół teatru - teren jest zaniedbany i niefunkcjonalny, nie licuje z sąsiedztwem miejskiej instytucji kultury. Teatr boryka się z problemem braku miejsc parkingowych, jest to szczególnie uciążliwe dla mieszkańców osiedla Szkolnego przy większych wydarzeniach. Duża ilość samochodów blokuje miejsca parkingowe dla mieszkańców, zatyka wąskie uliczki osiedla. Inwestycja w wielofunkcyjny plac przy teatrze rozwiązałaby ten problem. Ponadto przestrzeń stałaby się otwartym miejscem dla mieszkańców, podnoszącym jakość estetyczną otoczenia. 

Z kolei Balet Dworski „Cracovia Danza” to jedyna samorządowa gminna instytucja kultury w Krakowie zajmująca się tańcem, w tym szczególnie historycznym tańcem dworskim, w artystyczny sposób prezentująca bogate tradycje taneczne naszego miasta. Balet Dworski Cracovia Danza powstał 1 września 2006 r. Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym Baletu Dworskiego Cracovia Danza jest Romana Maciuk-Agnel – tancerka i choreograf, specjalizująca się w tańcach historycznych oraz charakterystycznych.

Balet kontynuuje działania Baletu Dworskiego „Ardente Sole” oraz działającej pod tą samą nazwą Fundacji, założonej w roku 1998 przez Romanę Agnel. Instytucja inicjuje, organizuje i wspiera różnorodne wydarzenia, mające na celu upowszechnienie dziedzictwa i kultury tańca. Działalność Baletu umożliwia wymianę doświadczeń pomiędzy artystami polskimi i zagranicznymi, zainteresowanymi tańcami historycznymi, a także popularyzację wiedzy o sztuce i kulturze dworskiej. Balet współpracuje z krajowymi i zagranicznymi instytucjami naukowymi i kulturalnymi działającymi w celu rozpowszechniania oraz promocji tańców historycznych i kultury dworskiej. Przedstawiciele „Cracovia Danza” tylko zaprezentowali swoją działalność. 

Ponadto komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały zmieniającej uchwałę nr CXV/1187/06 w sprawie przyjęcia programu mecenatu artystycznego i usług publicznych w zakresie kultury - galerie sztuki.