górne tło

III konkurs na najpiękniejsze Drzewko Emausowe

W tym roku Muzeum Historyczne Miasta Krakowa już po raz trzeci zaprasza do wzięcia udziału w konkursie na najpiękniejsze drzewko emausowe. Wykonane dowolną techniką i z dowolnych materiałów drzewka życia nawiązujące formą do tradycyjnych wzorów tychże zabawek można przynosić na skwer przed klasztorem Norbertanek na Zwierzyńcu (ul. Kościuszki 88) w sobotę 19 marca w godzinach od 11:00 do 12:00, gdzie zostaną zarejestrowane. W samo południe drzewka zostaną przeniesione do Domu Zwierzynieckiego przy ulicy Królowej Jadwigi 41, gdzie swoją pracę rozpocznie jury. Na zwycięzców czekają nagrody.

Komisja konkursowa zwróci uwagę szczególnie na pomysłowość, estetykę i staranność wykonania drzewek. Ponadto każdy odwiedzający Dom Zwierzyniecki w dzień Emausu będzie mógł zagłosować na wybrane drzewko z każdej kategorii wiekowej. Zwycięzcy tego głosowania otrzymają honorową Nagrodę Publiczności.

Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród nastąpi podczas Przystanku Emaus odbywającego się w Domu Zwierzynieckim, w Poniedziałek Wielkanocny 28 marca 2016 roku o godzinie 12.00. Więcej informacji na temat konkursu można uzyskać w Domu Zwierzynieckim, ul. Królowej Jadwigi 41, tel. 12 427-00-26, e-mail: zwierzyniec@mhk.pl, lub na stronie internetowej www.mhk.pl. Regulamin konkursu dostępny jest na stronie internetowej: www.mhk.pl.

Drzewko emausowe nawiązuje do tradycyjnych drzewek życia, które można było znaleźć na straganach dorocznego kiermaszu odpustowego, odbywającego się nieopodal klasztoru Norbertanek na Zwierzyńcu w drugi dzień Świąt Wielkanocnych. Drzewko życia składało się z gniazda z figurkami piskląt lub figurki ptaka osadzonego na kiju ozdobionym listkami, i zwykle wykonane było z drewna. Zabawka ta posiadała bogatą symbolikę związaną z dawnymi obrzędami i zwyczajami mieszkańców podkrakowskich wsi, a tradycja wykonywania tej ozdoby sięga swymi korzeniami czasów przedchrześcijańskich, kiedy to wierzono, że dusze zmarłych powracają na ziemię pod postacią ptaków i szukają schronienia w gałęziach drzew. Drzewko oznaczało również budzenie się przyrody do życia. Pamięć o tej, nieco już zapomnianej zabawce, powraca obecnie dzięki corocznemu konkursowi organizowanemu przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa w Domu Zwierzynieckim.