górne tło

13. Misteria Paschalia na antenie Polskiego Radia

W poniedziałek, 21 marca w Krakowie rozpocznie się jeden z najbardziej rozpoznawalnych festiwali muzyki dawnej w Europie – Misteria Paschalia. Program 2 Polskiego Radia, współorganizator przedsięwzięcia, już tradycyjnie zaprasza wszystkich melomanów na wyjątkowe transmisje prosto z Krakowa.

Wszystkich, którzy nie mogą uczestniczyć w koncertach 13. edycji festiwalu, a chcieliby poczuć magię tego wydarzenia, zapraszamy do słuchania transmisji koncertów na antenie zaprzyjaźnionej z festiwalem Radiowej Dwójki. W tym roku będzie można wysłuchać aż czterech koncertów transmitowanych na żywo. Dodatkowo radio zarejestruje i wyemituje na antenie trzy następne koncerty (nagra koncerty odbywające się w dniach: 22, 25 i 26.03). Festiwal jak zwykle towarzyszyć będzie słuchaczom przez kolejne dni Wielkiego Tygodnia, prezentując dzieła nie tylko tematycznie związane ze świętami Wielkiej Nocy, ale przede wszystkim pozwalające wniknąć w ich charakter; utwory przypominające, jak przeżywali te święta ludzie w XVII czy XVIII stuleciu.

Na pierwszą transmisję koncertu zapraszamy już w dniu inauguracji festiwalu. W poniedziałek, 21 marca zabrzmi „Siedem ostatnich słów” Haydna. Na scenie wystąpi uwielbiany przez krakowską publiczność Jordi Savall. Stały gość festiwalu zaprezentuje się w wyjątkowej roli przewodnika po uchwyconych przez Haydna tajemnicach, prowadząc swoją orkiestrę Le Concert des Nations. Solowo na wiolonczeli – węgierski artysta – Balázs Máté.

W środę, 23 marca Dwójka poleca koncert „Tenebrae Responsoria”. Wykonawcami niezwykłej muzyki Gesualda będzie sześcioosobowy chór Capelli Cracoviensis, odnoszący międzynarodowe sukcesy i współpracujący z najwybitniejszymi zespołami i dyrygentami muzyki dawnej. Muzyków poprowadzi dyrektor zespołu, Jan Tomasz Adamus.

W Wielki Czwartek, 24 marca melomani będą mogli usłyszeć jedyne zachowane duże dzieło oratoryjne Michele’a Falco. Niezastąpiony Fabio Biondi i jego zespół Europa Galante z wirtuozerią i wyobraźnią zaprezentują „Oratorium o św. Antonim”. Na scenie będą im towarzyszyć wyjątkowi artyści: Cécile van de Sant – mezzosopran, Lea Desandre – mezzosopran, Giulia Semenzato – sopran (oni zadebiutują na festiwalu), a także Martina Belli – mezzosopran, którą krakowska publiczność miała okazję już poznać.

Natomiast w Wielką Niedzielę, 27 marca będzie można wysłuchać oratorium „Baltazar” („Belshazzar”). W finale 13. edycji festiwalu Misteria Paschalia włoscy muzycy – Ottavio Dantone i jego Accademia Bizantina – zaprezentują jedno z ostatnich arcydzieł George’a Friderica Handla. Wybitnym artystom towarzyszyć będzie – nie po raz pierwszy – doskonały chór Capelli Cracoviensis, oraz soliści: Thomas Walker – tenor, Rosemary Joshua – sopran, Filippo Mineccia – kontratenor, Delphine Galou – kontralt oraz Andreas Wolf – bas.

Początek wszystkich transmisji punktualnie o godz. 20.00.

Wieloletnią tradycją Programu 2 jest także nadawanie w Wielką Sobotę koncertów, nagrywanych podczas poprzedniej edycji festiwalu w Kaplicy Św. Kingi w Wieliczce. Radiowa Dwójka przypomni słuchaczom koncert z Wieliczki z 2015 roku, przybliżając tajemnicę „Leçons de ténebres” („Ciemnych jutrzni”), dwóch mistrzów francuskiego baroku Marca-Antoine’a Charpentiera i François Couperina (w wykonaniu Christophe’a Rousseta i Les Talens Lyriques). Początek audycji o godz. 18.00.

Organizatorami festiwalu Misteria Paschalia 2016 są: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Program 2 Polskiego Radia.