górne tło

Święto Rękawki – bogowie i ludzie na kopcu Krakusa

Dom Kultury Podgórze zaprasza na tradycyjne Święto Rękawki pod Kopcem Krakusa. We wtorek po Wielkanocy będzie można zapoznać się z tradycjami pogańskich obrzędów – Rękawka to sposób, aby przenieść się w czasie do średniowiecza.

W tym roku Tradycyjne Święto Rękawki odbędzie się pod hasłem „Bogowie i ludzie - panteon bogów słowiańskich”. W programie znalazły się takie wydarzenia jak: obrzęd rozpalenia ognia (godzina 12:00), bieg wojów w pełnym uzbrojeniu dokoła Kopca, dziewczęcy Korowód Wiosenny pod przewodnictwem Jarowita, wróżba pomyślności grodu Kraka, pożegnanie zimy oraz przedstawienie – Stworzenie Świata i Ludzi według mitów słowiańskich – w wykonaniu Drużyny Wojów Wiślańskich Krak.

Przez cały czas trwania Święta można obejrzeć: rekonstrukcję świątyni przedchrześcijańskiej, wróżby wiedźmy, warsztat powroźniczy , kuźnię kowala, warsztat garncarza, konkursy „sprawności rycerskich” i warsztaty tkackie i inne.

Tradycyjne Święto Rękawki obchodzone jest od wieków trzeciego dnia Wielkanocy. Pod Kopcem Krakusa można zobaczyć jak wyglądało życie, rzemiosło, uzbrojenie i stroje we wczesnośredniowiecznych osadach. Można spróbować potraw gotowanych według przepisów naszych przodków i zobaczyć jak wyglądały średniowieczne potyczki zbrojne. Uzupełnieniem jest możliwość poznania historii Kopca Krakusa, państwa Wiślan i Polan.

Święto Rękawki przygotowywane jest przy udziale archeologów, etnografów i historyków.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej organizatora – Domu Kultury Podgórze, pod adresem www.dkpodgorze.krakow.pl.

Rękawka