górne tło

Weekendowy rozkład jazdy

Nadciągający weekend zapowiada sie nie tylko z piękną, słoneczną i w końcu wysoką temperaturą, ale także obfitujący w atrakcje kulturalne. Poznajcie wybrany przez nas kulturalny rozkład jazdy i weźcie udział w konkursach!

Piątek 20 maja

Do soboty na Rynku Głównym oraz w krakowskich pracowniach i laboratoriach naukowych trwa Festiwal Nauki w Krakowie. Inspiracją dla festiwalowych wydarzeń jest temat „Czas i przestrzeń”, na różne sposoby interpretowany w dziełach jednego z najbardziej znanych polskich twórców literatury fantastycznonaukowej, filozofa i futurologa Stanisława Lema. W tym roku obchodzimy 95. rocznicę jego urodzin i 10. rocznicę śmierci.

Instytucje naukowe Krakowa pod przewodnictwem Uniwersytetu Pedagogicznego przygotowały bogaty program warsztatów, pokazów, koncertów, prezentacji i wycieczek. W centrum uwagi tradycyjnie znajdzie się Festiwalowe Miasteczko Naukowe na Rynku Głównym, gdzie będzie można uzupełnić swoją wiedzę z zakresu chemii, fizyki, astronomii, biologii, a nawet leśnictwa!

Wśród licznych atrakcji Festiwalu warto zwrócić uwagę na piątkowy (20 maja) koncert Józefa Skrzeka z zespołem i zaproszonymi chórami akademickimi uczelni krakowskich - Terra Nostra Desiderabilis w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, ul. Augustiańska 7, o godzinie 19.00 (rezerwacja i odbiór wejściówek w Biurze Festiwalu Nauki – Uniwersytet Pedagogiczny, ul. Podchorążych 2, pok. 176 oraz przed koncertem w kościele).

W sobotę 21 maja o godzinie 19.00 odbędzie się Koncert finałowy Festiwalu Nauki – wykonawcy: Orkiestra Kameralna Akademii Muzycznej w Krakowie, Monika Krasicka – wiolonczela, Michał Maciaszczyk – dyrygent w Muzeum Inżynierii Miejskiej, ul. św. Wawrzyńca 15 (wstęp wolny)

Szczegółowe informacje wraz z programem można znaleźć na stronie internetowej: www.festiwalnauki.up.krakow.pl

 

Sobota 21 maja

Moto Show w Krakowie to największe samochodowe Show w południowej Polsce. Jest profesjonalną, dynamicznie rozwijającą się imprezą, skupiającą w jednym miejscu właścicieli jedynych w swoim rodzaju samochodów, firmy produkujące i dystrybuujące niezbędny do poprawiania aut sprzęt, warsztaty specjalizujące się tuningiem, a także rzesze sympatyków i potencjalnych tuningowców.

Imprezie towarzyszą liczne pokazy i atrakcje m.in. pokazy Driftu, Gymkhana samochodowa, Stunt motocyklowy, pokazy ewolucji na Qadach, a także konkurencje tuningowe Wojna Północ Południe wyłaniające najlepiej stuningowany samochód w Polsce i wiele innych.

Szybkie samochody, rewelacyjni kierowcy, niepowtarzalna atmosfera - wszystko to można zobaczyć w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków (ul. Galicyjska 9) w sobotę 11:00-19:00 oraz w niedzielę 10:00-18:00.

 

Niedziela 22 maja

W Hotelu Forum - FORUM Przestrzenie odbędzie sie druga edycja Targów Vintage i Retro Kogel Mogel. W godzinach 11.00-19.00 można będzie spędzić dzień w gronie wspaniałych wystawców z kategorii takich jak moda, akcesoria, wnętrza, dizajn, winyle. Wstęp bezpłatny!

Na targach Targach Vintage i Retro Kogel Mogel czeka na Was niepowtarzalna, miła, klimatyczna atmosfera w stylu Retro. Przy dźwiękach wspaniałych winyli w strojach vintage i retro spędzicie dzień w gronie wspaniałych wystawców z kategorii takich jak moda, akcesoria, wnętrza, dizajn, winyle. Targom będą towarzyszyć warsztaty dla dzieci, warsztaty z retro makijażu, warsztaty modowe, pokaz mody, pokaz tańca najstarszej szkoły tańców swingowych w Krakowie Swing&Sway, wystawa orginalnych ubrań z przekroju lat 1910-1980. Na Targach będzie także DRUGIE ŻYCIE KSIĄŻKI - WYJĄTKOWA AKCJA BEZPŁATNEJ WYMIANY KSIĄŻEK. Pokaz mody, tańca oraz muzyka z winyli na żywo Dj Wake Up to wszystko w Hotelu Forum. Zapraszamy!

 

Poniedziałek 23 maja

W poniedziałek o 19:30 w kinie Kijów.Centrum odbędzie się prapremiera filmu "Bóg w Krakowie" w reżyserii Dariusza Reguckiego. Bóg w Krakowie rozgrywa się współcześnie na tle urokliwego, tajemniczego i mistycznego miasta, w którym śledzimy losy jego mieszkańców: młodego polityka, który otrzymuje korupcyjną propozycję; dziewczyny szukającej miłości; stojącej na rozdrożu prawniczki specjalizującej się w sprawach rozwodowych; drobnego złodzieja pragnącego ukraść relikwiarz z Krwią Pańską; małżeństwa niemogącego doczekać się dziecka; kobiety po przejściach i mężczyzny niepotrafiącego wyzwolić się ze szponów hazardu. Historie, które zostają ukazane na ekranie mówią o wierze, nadziei, przebaczeniu, poświęceniu, miłości i wolności, ale przede wszystkim o tęsknocie człowieka za Bogiem i Jego Miłosierdziem. Pełen ciepła i dobrych emocji obraz zostaje dopełniony mistrzowskim aktorstwem. Siedem epizodów spaja św. Albert Chmielowski, który jest przewodnikiem widza po mistycznym Krakowie.

KONKURS

Dla naszych czytelników mamy do rozlosowania 3 zaproszenia 2-osobowe na to wydarzenie. Wystarczy do piątku do godziny 10.00 wysłać do nas swoje zgłoszenie na adres konkurs.mk@um.krakow.pl. W temacie maila należy wpisać: BÓG W KRAKOWIE. W treści wiadomości prosimy o podanie swoich danych osobowych. O wygranej laureaci zostaną poinformowani indywidualnie.

 

Wtorek 24 maja

Muzeum Archeologiczne w Krakowie serdecznie zaprasza na kolejne wtorkowe spotkania na seniorów. W najbliższy wtorek o godz. 16.00 będzie można wziąć udział w zajęciach "Kaligrafia egipska". Podczas warsztatów uczestnicy poznają zasady zapisu pisma hieroglificznego, zobaczą oryginalne zabytki zdobione hieroglifami i będą mogli spróbować swoich sił w pisaniu „świętych znaków” Egipcjan.

Miejsce: Muzeum Archeologiczne w Krakowie, ul. Poselska 3
Czas trwania spotkań: 1,5 h
Cena: 6 zł od osoby
Rezerwacja: Dział Edukacji Archeologicznej i Wystaw, tel. (12) 422 71 00, w. 43.

KONKURS

Dla naszych czytelników mamy do rozlosowania 1 zaproszenie 2-osobowe na to wydarzenie. Wystarczy do piątku do godziny 10.00 wysłać do nas swoje zgłoszenie na adres konkurs.mk@um.krakow.pl. W temacie maila należy wpisać: WTORKOWE SPOTKANIA DLA SENIORÓW. W treści wiadomości prosimy o podanie swoich danych osobowych. O wygranej laureaci zostaną poinformowani indywidualnie.

 

Czy rzeczy mogą mówić? To pytanie wydaje się absurdalne. Ale kiedy uświadomimy sobie, jak wiele otaczających nas przedmiotów odsyła do konkretnych wydarzeń z naszej przeszłości, nabiera ono nowego znaczenia.

Michał Salwiński, reżyser wyróżniony podczas 5. Forum Młodej Reżyserii, rok temu zadebiutował w Teatrze Powszechnym w Warszawie projektem „Minimum”. „Architekci”, którym można będzie zobaczyć w Teatrze Łaźnia Nowa 28 maja o godzinie 19.00 to kolejny spektakl, w którym reżyser próbuje odpowiedzieć na pytania o związki ludzi i rzeczy. Na drodze aktorskich improwizacji, performowania na przedmiotach, stworzył przenikające się światy wspomnień i impresji, które ostatecznie stały się kanwą scenariusza. A osobiste doświadczenia aktorów – przyczynkiem do otwarcia każdego z nas na specyficzną mowę przedmiotów, które nas otaczają.

Przed premierą zachęcamy do obejrzenia sesji zdjęciowej Klaudyny Schubert zapowiadającej spektakl.

KONKURS

Dla naszych czytelników mamy do rozlosowania 1 zaproszenie 2-osobowe na to wydarzenie. Wystarczy do piątku do godziny 10.00 wysłać do nas swoje zgłoszenie na adres konkurs.mk@um.krakow.pl. W temacie maila należy wpisać: ARCHITEKCI. W treści wiadomości prosimy o podanie swoich danych osobowych. O wygranej laureaci zostaną poinformowani indywidualnie.

dolne t�o