górne tło

Bezpieczna podróż samochodem

Zanim wybierzesz się w podróż samochodem, sprawdź ważność obowiązkowego ubezpieczenia OC, a w przypadku wyjazdu za granicę – także „Zielonej karty". Skontroluj stan techniczny pojazdu, nie zapomnij o dostosowaniu opon do pory roku oraz niezbędnym wyposażeniu: apteczce pierwszej pomocy, gaśnicy itp. W okresie zimowym weź również łańcuchy na koła, łopaty, latarki, świece oraz koce. W czasie jazdy pamiętaj o zapięciu pasów bezpieczeństwa.

 

Pamiętaj, że samochody zarejestrowane jako osobowo-ciężarowe odprawiane są tylko na takich przejściach granicznych, w których oprócz innych form ruchu granicznego, dopuszczony jest ruch towarowy. Pojazdy tego typu nie mogą przekraczać granicy państwowej na przejściach przewidzianych wyłącznie dla ruchu osobowego (decyduje zapis w dowodzie rejestracyjnym pojazdu). Nie trzeba jednak stać w kolejce dla TIR-ów jeśli nie przewozi się towarów: samochód osobowo-ciężarowy wiozący tylko osoby i bagaże, bez problemu zostanie odprawiony na pasie odpraw osobowych.

Jak unikać zagrożeń?

W razie wypadku:

Gdy zauważysz pojazdy, które uległy wypadkowi:

Jeżeli jesteś przy pojeździe (pojazdach), który uległ wypadkowi:

Pamiętaj, aby wszystkie czynności wykonywać z rozwagą, bez niepotrzebnych emocji i dodatkowych zniszczeń, do czasu przybycia specjalistycznych służb ratowniczych. Pamiętaj, że i Ty również możesz się znaleźć w podobnej sytuacji.

dolne t�o