górne tło

Lotnisko w Balicach. Stary i nowy terminal połączone

Od czwartku 7 lipca pasażerowie Kraków Airport mogą korzystać z wybudowanego fragmentu budynku, łączącego stary i nowy obiekt oraz przebudowanej dawnej hali odbioru bagażu. Powstały tam nowe stanowiska odprawy bagażowo-biletowej. Inwestycja została zrealizowana w ramach II etapu przebudowy krakowskiego lotniska.

Teraz wszystkie stanowiska odprawy biletowo-bagażowej znajdują się w nowej hali odpraw, zlokalizowanej na poziomie „0” terminalu. Strefa ta połączona jest z oddaną do użytku w ubiegłym roku częścią terminalu oraz kładką (można korzystać z windy lub wygodnej pochylni). Pasażerowie mają do dyspozycji 28 nowych stanowisk odprawy biletowo-bagażowej, zlokalizowanych blisko punktów kontroli bezpieczeństwa.

W oddanym w czwartek fragmencie terminala znalazły się także: punkt kontroli bezpieczeństwa, 3 poczekalnie odlotowe i karuzela w hali odbioru bagaży. Pasażerowie podróżujący do krajów strefy Schengen liniami PLL LOT, SWISS, Lufthansa, SAS International Airlines będą mogli skorzystać z dodatkowego rękawa.

Ukończony został także charakterystyczny element budynku, czyli frontowa część terminalu w formie szklanego odwróconego pryzmatu.

W części ogólnodostępnej powstał dodatkowy pokój dla rodziców z dziećmi. Wszystkie pokoje będą wyposażone w kuchenkę mikrofalową. W terminalu dostępne są również automaty z produktami dla dzieci, a w toaletach damskich i męskich znajdują się przewijaki. Rodzice, którzy nie zabierają na urlop wózka, mogą od czerwca bezpłatnie skorzystać z lotniskowych wózków dziecięcych. Wózki dostępne są po przejściu przez kontrolę bezpieczeństwa. Aby umilić najmłodszym oczekiwanie na samolot, przygotowano także kilka miejsc do zabawy.

W nowo otwartej części terminalu znajduje się też punkt informacji lotniskowej oraz meeting point, czyli miejsce, w którym można umówić się ze współtowarzyszami podróży. W najbliższym czasie zostanie również otwarty – obok nowego parkingu terenowego – park dla zwierząt.

Ostatni, trzeci etap budowy zakłada modernizację funkcjonującej do tej pory hali odpraw. Powstaną tam kolejne stanowiska odprawy biletowo-bagażowej. Ponadto w części tej znajdzie się salon VIP, a także taras widokowy. Docelowo obie części terminalu zostaną połączone w jedną bryłę. Zakończenie wszystkich prac planowane jest na IV kwartał 2016. W terminalu będzie działać 18 poczekalni odlotowych, 46 stanowisk odpraw, 3 wieże przyrękawowe, 5 rękawów oraz 6 karuzel odbioru bagażu.

Autorem projektu terminalu oraz przystanku jest firma „Apa Czech Duliński Wróbel Agencja Projektowa Architektura”. Inwestycje są finansowane ze środków własnych spółki, obligacji oraz funduszy unijnych.