górne tło

„Kiedy Polska była chrzczona”, czyli wyjątkowe widowisko dziś na Rynku Głównym

Balet Dworski Cracovia Danza zaprasza na premierę spektaklu „Kiedy Polska była chrzczona”, ilustrującego tańcem i pantomimą pojawienie się form ceremoniału i etykiety kultury zachodniej na słowiańskim dworze Mieszka I. Przedstawienie zostanie pokazane w ramach Nocy Cracovia Sacra, 25 lipca (poniedziałek) o godzinie 21:00 na scenie plenerowej na krakowskim Rynku Głównym. Tancerzom Cracovia Danza będą towarzyszyli muzycy: Maria Pomianowska wraz z zespołem instrumentalnym oraz ośmioosobowy zespół wokalny Octava Ensemble.

W przedstawieniu przygotowanym przez Romanę Agnel, dyrektor Baletu Dworskiego Cracovia Danza, ukazane zostaną czasy przełomu w kraju Polan. Symboliczny moment powstania państwa polskiego pojawi się w kontekście kultury przedchrześcijańskiej i tworzącej się kultury dworskiej.

W spektaklu zostaną pokazane elementy obrzędów starosłowiańskich inspirowane opisami z kronik Jana Długosza, a także układy zachodnich tańców dworskich. Wśród tańczących w noc sobótkową znajdować się będą dawne słowiańskie bóstwa, których wygląd nawiązywać będzie do projektów Zofii Stryjeńskiej. Kontrastem do żywiołowego, spontanicznego świata Słowian będą dworzanie przybyli wraz z księżniczką Dobrawą z Pragi, reprezentujący cywilizację Zachodu, tańcząc ceremonialne tańce dworskie. Spektakl pokaże, że wraz z przyjęciem wiary chrześcijańskiej z dworu praskiego Polska wkracza również w inny świat kultury tanecznej, stając się jednocześnie ważnym elementem w budowaniu tradycji baletów charakterystycznych.

Kostiumy, zaprojektowane przez współpracującą od wielu lat z Cracovia Danza Monikę Polak-Luścińską, będą nawiązywały z jednej strony do ikonografii średniowiecznej, z drugiej natomiast do projektów zafascynowanej kulturą słowiańską Zofii Stryjeńskiej.

cracovia sacra