górne tło

Kardynał Dziwisz na Błoniach: Wybiła godzina, na którą czekaliśmy od trzech lat

Światowe Dni Młodzieży rozpoczęte. W uroczystej mszy inaugurującej Światowe Dni Młodzieży wzięło udział kilkaset tysięcy wiernych. Przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz: - Drodzy przyjaciele, Światowy Dzień Młodzieży 2016 rozpoczęty! Polska i Kraków cieszy się Wami.

Metropolita krakowski przywitał młodych pielgrzymów w sześciu językach, zachęcił do modlitwy w intencji "pokoju dla naszego niespokojnego świata" i zapewnił, że w szczególny sposób modli się za księdza, który został zamordowany we Francji. Stwierdził, że "Zegar umieszczony na fasadzie Bazyliki Mariackiej w sercu historycznego Krakowa odmierzał dni, godziny, minuty i sekundy dzielące nas od chwili, którą teraz przeżywamy. Nosicie w sobie wiele pragnień. Mówicie wieloma językami. Ale od dziś wszyscy będziemy ze sobą rozmawiać językiem Ewangelii. To język miłości. To język braterstwa, solidarności i pokoju".

Otwarciu Światowych Dni Młodzieży towarzyszył hymn "Błogosławieni miłosierni", autorstwa krakowskiego kompozytora Jakuba Blycharza. Uroczystość rozpoczęła się od rozpalenia Krzyżem Ognia Bożego Miłosierdzia - to nawiązanie do symboliki iskry, która wyszła na świat z Łagiewnik. Ogień będzie płonąć aż do zakończenia ŚDM - wtedy papież przekaże go przedstawicielom wszystkich kontynentów. Wniesiono także relikwie św. Jana Pawła II i św. Faustyny, a ich obrazy umieszczono po prawej stronie ołtarza. 

- To dla nas wielka radość i zobowiązanie, że na naszej polskiej ziemi gościmy przedstawicieli całego świata. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że papież Franciszek zaprosił nas do Krakowa, miasta św. Jana Pawła II i św. Siostry Faustyny. Ufamy, że Światowe Dni Młodzieży pomogą nam stać się apostołami Jezusa Miłosiernego - powiedzieli ubrani w staropolskie stroje przedstawiciele polskiej młodzieży.

Rozpoczynając liturgię kard. Dziwisz zachęcił do modlitwy w intencji "pokoju dla naszego niespokojnego świata, aby ustała w nim przemoc i niesprawiedliwość, aby nikt nie umierał w nim z głodu. Modlimy się, aby doszła do głosu prawda, że wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami, bo jesteśmy dziećmi jednego Boga. W miłosiernym Sercu Boga jest miejsce dla nas wszystkich!".

W homilii zachęcał młodzież, by dzieliła się tym, co najcenniejsze, a więc wiarą, doświadczeniami, nadziejami, by formowali umysły i serca, słuchając katechez głoszonych przez biskupów, wsłuchując się w głos papieża Franciszka, uczestnicząc w sakramentach.

Modlitwę wiernych przeczytali młodzi z 6 kontynentów, w strojach narodowych. Modlili się m.in. o jedność ludzi na świecie, mądrość i rozwagę dla rządzących państwami, poszanowanie praw człowieka i pokój dla ludzi dotkniętych konfliktami zbrojnymi.

Dary do ołtarza, wśród nich obraz z wizerunkiem bł. Pier Giorgia Frasattiego, zanieśli wolontariusze Komitetu Organizacyjnego ŚDM.

Msza święta celebrowana była z formularza o św. Janie Pawle II. Ewangelię odśpiewano w dwóch obrządkach: rzymskokatolickim i bizantyjsko-słowiańskim. Uroczystości towarzyszyły symbole ŚDM - Krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani. Krzyż - po odbyciu pielgrzymki po Polsce i krajach ościennych - został wniesiony na ołtarz w Błoniach w długiej procesji, podczas której przypominane były poprzednie wydania ŚDM.

W uczestniczyło kilkaset tysięcy młodych pielgrzymów z całego świata wraz z księżmi, biskupami i kardynałami. Obecni byli m.in. kard. Kazimierz Nycz, abp Celestino Migliore - ustępujący nuncjusz apostolski w Polsce, kard. Luis Antonio Tagle z Filipin, przedstawiciele gospodarzy poprzednich Światowych Dni Młodzieży - kardynał Rio de Janeiro wraz z młodzieżą, a także delegacja patriarchatu moskiewskiego.

Na ŚDM zarejestrowało się 356 tys. 294 pielgrzymów z 187 krajów. Najwięcej uczestników pochodzi z Polski – prawie 80 tys., ponad 60 tys. z Włoch, 32 tys. z Francji, 30 tys. Hiszpanii i 23 tys. z USA. Liczne grupy przyjechały też z Niemiec, Brazylii, Czech, Słowacji i Portugalii. Podczas rejestracji last minute zarejestrowało się ponad 8 tys. pielgrzymów.

Światowe Dni Młodzieży 2016 odbywają się pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" i potrwają do niedzieli w Krakowie i Brzegach pod Wieliczką. Od środy w ŚDM będzie uczestniczył papież Franciszek.

OTOFOTOKRONIKA
błonia - msza

Zobacz widok z krakowskich Błoń na żywo (kamera serwisu rmf24.pl):

Źródło: www.pope2016.com

dolne t�o