górne tło

„Kraków uczy otwartości”. Przegląd prasy zagranicznej

„Sympatyczni Polacy przekraczają bariery językowe i witają młodzież uniwersalnym językiem uśmiechu” – pisze o Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie argentyński portal Diario Chaco. Kolejny dzień wizyty Papieża Franciszka w Krakowie i wyjątkowe święto młodych chrześcijan zostały odnotowane przez dziennikarzy z najdalszych zakątków naszego globu – nawet w Chinach i Indiach!

Homilia Papieża wygłoszona 28 lipca w klasztorze na Jasnej Górze oraz spotkanie z młodymi chrześcijanami na krakowskich Błoniach – to wydarzenia w ramach ŚDM najszerzej relacjonowane przez zagraniczne media. Wśród mediów amerykańskich najwięcej o ŚDM piszą portale katolickie (CRUX, Catholic New World, Angelus News), ale wspomnianym tematom uwagę poświęciły również opiniotwórcze CNN, Fox News, New York Times, czy Portland Press Herald.

Relacje z dalszego przebiegu wizyty Papieża w Polsce i Krakowie zamieściły media francuskie (Ouest France, La Croix), włoskie (Radio Vatican, La Repubblica, Avvenire, Ansa), austriackie (Wiener Zeitung, Der Standard), brytyjskie (BBC, Daily Record, Daily Mail), niemieckie (Frankfurter Allgemeine Zeitung, Süddeutsche Zeitung, Die Welt, telewizja ARD, Die Zeit, Rheinische Post), czeskie i słowackie (TV Noviny, SME, Pluska, iDNES), rosyjskie i ukraińskie (RIA, Lenta.Ru, HCH, TACC, Известия, Обозреватель, Газета.Ру, Подробности, NTV.RU, ZAXID.NET, 24TV.UA, też katolickie Credo i Католицький Оглядач), hiszpański El Pais, chińskie CPI i Channel Asia, indyjski The Wire, a nawet filipiński CBC News, który opisuje bezprecedensowe zainteresowanie Filipińczyków ŚDM (aż 17 dziennikarzy z Filipin przyjechało do Polski, aby relacjonować to wydarzenie).

Niemiecki Frankfurter Rundschau podkreśla szeroką ofertę kulturalną Krakowa przygotowaną z okazji ŚDM oraz chwali możliwość udziału w mszach prowadzonych w języku niemieckim. „Na ulicach Krakowa nie dominuje już język polski!” – pisze gazeta. Z kolei Rheinische Post komentuje: „Młodzież z Czech klaszcze, młodzież z Brazylii buduje piramidę ludzką, Niemcy śpiewają Alleluja. Czy to sytuacja wyjątkowa, katolickie Woodstock – czy praktykowana przez młodzież wiara, która powinna kościołowi dać do myślenia?”.

Cytowani przez brytyjski dziennik The Guardian pielgrzymi przyznają, że Papież mówi rzeczy ważne i trafia nawet do tych, którzy nie wierzą w Boga. Trafnie wskazuje on młodym w jaki sposób mogą rozmawiać o swojej wierze. Dziennik przypomina także, że Papież pojechał na spotkanie na Błoniach tramwajem „Tram del Papa”. Ten nietypowy dla Papieża środek lokomocji odnotował nawet południowoamerykański portal Infobae.

Rosyjski portal informacyjny News.Ru zamieścił obszerną informację o odwiedzanym przez Papieża Wawelu oraz podkreślił fakt przypomnienia przez Franciszka porozumienia pomiędzy Kościołami Katolickim i Prawosławnym podpisanego w Warszawie w 2012 r. podczas pamiętnej wizyty Patriarchy Cyryla. Rossijskaja Gazieta RG.RU pisze o delegacji Patriarchatu Moskiewskiego, która na czele z Metropolitą Smoleńsko-Rosławskim Izydorem po raz pierwszy oficjalnie uczestniczy  w Światowych Dniach Młodzieży. Ukraińskie Radio Svoboda akcentuje z kolei udział wolontariuszy z Ukrainy w ŚDM – z ramienia Zakonu Maltańskiego prowadzą oni m.in. kuchnie polowe.

Cieszą nas również pozytywne komentarze pielgrzymów na temat naszego miasta i gościnności krakowian zamieszczane w zagranicznych mediach. Irlandzka gazeta The Irish Times pisze, że chociaż warunki pogodowe nie rozpieszczają, a cała idea ŚDM przypomina nieco obóz przetrwania, to polscy gospodarze starają się jak mogą. Dlatego młodzi Irlandczycy pokochali Kraków i „jego pozytywne wibracje”. Zachwyceni krakowianami są również pielgrzymi z Białorusi, których wyprawę pod kierownictwem Arcybiskupa Mińsko-Mohylańskiego Tadeusza Kondrusewicza relacjonuje portal Naviny.By: „Młodzież jest pod dużym wrażeniem, wszystko bardzo się podoba, podczas spotkań dużo mówimy o jedności. Polacy są bardzo gościnni i otwarci, bardzo dobrze nas przyjęli (…). Jesteśmy dumni z Kościoła Katolickiego, który organizuje takie spotkania”. W Krakowie „uczymy się otwartości” – dodaje ksiądz Wiaczesław Barok z Witebska.