górne tło

Budżet obywatelski: znamy realizatorów projektów ogólnomiejskich w 2017 r.

Zarząd Zieleni Miejskiej, Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu oraz Wydział Sportu UMK będą głównymi realizatorami projektów ogólnomiejskich wybranych w tegorocznym głosowaniu na budżet obywatelski Krakowa. Prezydent Jacek Majchrowski, zarządzeniem nr 2011/2016 z 29 lipca 2016 r., określił lata realizacji poszczególnych zadań oraz jednostki odpowiedzialne za ich wykonanie.

Przypomnijmy, że projekty, które wygrały w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego, będą realizowane w 2017 r. (przy czym realizacja niektórych zakończy się w 2018 r.). Jest to zgodne z nową zasadą, według której rok głosowania jest rokiem planowania budżetu, a kolejny – rokiem realizacji projektów. Ostatecznie zatem do realizacji w roku 2017 lub 2017–2018 zatwierdzonych zostało 13 zadań o charakterze ogólnomiejskim. Łączna kwota przeznaczona na sfinansowanie tych przedsięwzięć to 8,5 mln zł.

Najwięcej projektów dotyczy zagospodarowania terenów zielonych i wodnych – ich realizatorem będzie Zarząd Zieleni Miejskiej (ZZM). Chodzi o cztery zadania: budowę nowego parku w Czyżynach (projekt „Zamieszkaj obok parku”), stworzenie pierwszego w Krakowie wodnego placu zabaw (projekt „Pierwszy wodny plac zabaw w Parku Jordana”), odtworzenie pomostów okalających miejskie strzeżone kąpielisko nad Bagrami Wielkimi (projekt „Bezpieczne kąpielisko”) oraz rewitalizację Zalewu Nowohuckiego (projekt „Nowa Huta przyszłości”). Pierwsze dwa zadania zostaną zrealizowane w latach 2017–2018, a dwa ostatnie – w roku 2017.

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu zrealizuje trzy projekty, w tym dwa wychodzące naprzeciw miłośnikom jednośladów. Jest wśród nich projekt „Łączymy parki Krakowa z dzielnicy I, IV, V i VII do Ojcowa”, czyli pomysł bezkolizyjnego połączenia trasą rowerową parków oraz budynków użyteczności publicznej znajdujących się w czterech dzielnicach: Stare Miasto, Krowodrza, Prądnik Biały i Zwierzyniec (docelowo trasa będzie prowadziła bezpośrednio do Ojcowa). Drugi „rowerowy” projekt zakłada przedłużenie ścieżki rowerowej wzdłuż alei Solidarności, zostaną też wykonane wjazdy na ścieżkę z ul. Ujastek – zwiększy to bezpieczeństwo jazdy rowerzystów na tym odcinku. Trzecie zadanie oddane do realizacji ZIKiT-owi polega na wykonaniu nakładki asfaltowej na drodze biegnącej przy wschodniej bramie cmentarza Grębałów (ul. Darwina), dzięki czemu osoby odwiedzające groby bliskich będą mogły wygodnie, „suchą stopą” dojść do cmentarza. Wszystkie te trzy zadania ZIKiT zrealizuje w 2017 r.

Wydział Sportu UMK będzie odpowiedzialny za dwa projekty. „Skrzydła Krakowa” (bezpłatne szkolenia szybowcowe oraz bezpłatne loty widokowe dla mieszkańców miasta Krakowa w celu propagowania wiedzy o lotnictwie) zostaną zrealizowane w latach 2017–2018. Druga inicjatywa –  „I Ty możesz zostać Mistrzem – Muaythai przeciw narkotykom” – została zaplanowana na rok 2017. Zakłada upowszechnienie wśród dzieci i młodzieży Muaythai, czyli boksu tajskiego, poprzez organizację serii turniejów pn. „Królowie ringu w Krakowie” oraz kampanię promującą zdrowy styl życia, bez narkotyków i dopalaczy.

Projekt „Weekendowe kino letnie na Bulwarach Wiślanych” w 2017 r. zrealizuje Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK – dzięki tej inicjatywie krakowianie zyskają nową przestrzeń do spotkań i spędzania wolnego czasu, i to w samym sercu miasta.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zrealizuje w 2017 r. projekt „Trening samoobrony i asertywności dla dziewcząt”, którego celem jest wzrost bezpieczeństwa, asertywności, nauka reagowania na przemoc i rozwiązywania sytuacji konfliktowych. W 10 warsztatach samoobrony i asertywności WenDo weźmie udział 120 dziewcząt w wieku od 11 do 15 lat.

Letnie kino plenerowe powstanie również w ogrodzie przy ul. Krupniczej 38 – to w ramach projektu „Fantastyczne kino plenerowe przy Krupniczej”, który w 2017 r. zrealizuje Wydział Edukacji UMK. Będzie to kino fantastyczne, ponieważ autorzy projektu chcą odświeżyć klasykę science fiction i fantasy. Będą pokazywać zarówno filmy uwielbiane i kultowe, jak i te mało znane, ale warte obejrzenia. Inicjatywa przyczyni się do ożywienia ulicy oraz integracji mieszkańców i turystów.

Biuro ds. Ochrony Zdrowia zostało wyznaczone do realizacji projektu „Komfortowe poczekalnie w szpitalach i składane łóżko-fotele”. To pomysł, który zostanie wdrożony w 2017 r. w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego i być może stanie się przykładem dla innych szpitali w Krakowie. Zakłada zakup wygodnych i estetycznych mebli (sof, foteli i stolików) oraz klimatyzatorów do pomieszczeń szpitalnych poczekalni, tak by stworzyć pacjentom komfortowe warunki oczekiwania na przyjęcie przez lekarza.