górne tło

Ruszył „Kraków dla pokoleń”

W jakim Krakowie będą żyły nasze dzieci i wnuki? Jak będziemy poruszać się po mieście? W jaki sposób poradzić sobie z problemem smogu? W którym kierunku się kształcić? Jak będzie rozwijać się miasto? – na te i inne pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy pierwszej z cyklu debat „Kraków dla pokoleń”, która w czwartkowy wieczór odbyła się w Krzysztoforach.

W debacie wzięli udział: prof. Ryszard Tadeusiewicz, były rektor AGH, dr Renata Godyń–Swędzioł, dyrektor szpitala im. G. Narutowicza, dr hab. Anita Bokwa z Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi, UJ, przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider, Andrzej Zdebski, prezydent Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie oraz mieszkańcy Krakowa.

- Punktem wyjścia do cyklu debat jest Juliusz Leo, który miał pomysł – innowacyjny zresztą – stworzenia Wielkiego Krakowa. Na początku XX wieku był to projekt dotyczący rozszerzania Krakowa o gminy ościenne. Aktualnie jesteśmy na etapie tworzenia strategii rozwoju miasta do 2030 roku. Idea debat „Kraków dla pokoleń” wybiega jeszcze dalej w przyszłość – chcemy się zastanowić, jaki powinien być Kraków dla naszych wnuków i prawnuków. Czy Kraków powinien być miastem, które będzie się rozrastać obszarowo, czy raczej się „zagęszczać”? Na rozwój jakiego rodzaju komunikacji postawić? Na te i inne tematy chcemy z Państwem porozmawiać w czasie całego cyklu debat – powiedział prezydent Jacek Majchrowski otwierając dyskusję „Nasz Kraków”.

Projekt, który został zainaugurowany, jest podzielony na dwa etapy. Pierwszy odbywał się w przestrzeni wirtualnej – w Internecie – za pośrednictwem różnych środków przekazu. Za pomocą maili, poprzez Facebook, gdzie nadal internauci biorą udział w dyskusjach, zgłaszają swoje pomysły, potrzeby, uwagi dotyczące rozwoju miasta, a także codziennego życia. Teraz przyszedł czas na drugi etap naszego projektu, otwarte, publiczne debaty organizowane w przestrzeni miejskiej.

Uczestnicy debaty zwrócili uwagę na następujące obszary i kierunku rozwoju miasta i lokalnej społeczności:

Efektem debat i zgłoszonych przez mieszkańców pomysłów będzie katalog potrzeb i zadań, które należy zrealizować. Będą brane pod uwagę podczas podejmowania decyzji strategicznych wpływających na przyszłość Krakowa i jego mieszkańców. Część postulatów i pomysłów zapewne będzie realizowanych w ramach działań bieżących, część z kolei może zainspirować mieszkańców do zgłoszenia ich do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego.

Kolejne debaty odbędą się w następujących terminach: