górne tło

Ekospalarnia ogrzewa 10 tysięcy mieszkań

Ruszył sezon grzewczy. W tym roku po raz pierwszy krakowskie domy są ogrzewane ciepłem pochodzącym z Ekospalarni (Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów). Od czerwca tego roku, kiedy Krakowski Holding Komunalny SA stał się operatorem Ekospalarni w zakładzie przekształcono ok. 50 tys. ton odpadów komunalnych zagospodarowanych z terenu Krakowa. Każdy kilogram śmieci zamieniony został na energię cieplną i elektryczną.

W ciągu trzech miesięcy wyprodukowano w sumie ok. 100 tys. GJ (gigadżuli) energii cieplnej. Każdego dnia ok. 2 300 GJ ciepła dostarczane jest do sieci MPEC SA. Taka ilość energii jest wystarczająca do ogrzania ponad 10 tys. mieszkań, czyli co 10 mieszkania korzystającego z ciepła systemowego. Będzie to pierwszy pełny sezon grzewczy, w którym odpady mieszkańców nie trafią na wysypisko, tylko powstanie z nich ekologiczne ciepło.

Energia cieplna nie jest jedynym efektem spalania odpadów w Ekospalarni. Zakład produkuje również energię elektryczną. W ciągu doby wytwarzane jest prawie 150 tys. KWh (kilowatogodzin) prądu. W ciągu roku jest w stanie wyprodukować go tyle, ile wystarczyłoby do poruszania wszystkich krakowskich tramwajów.

A o tym, jak ze śmieci powstaje energia cieplna i elektryczna mogą przekonać się ci mieszkańcy Krakowa, którzy zarejestrowali się, by wziąć udział w Dniach Otwartych zakładu 1 i 2 października. Zainteresowanie mieszkańców Krakowa wydarzeniem było ogromne – w ciągu kilku dni rozszedł się komplet wejściówek udostępnionych w rejestracji on-line.

Wszyscy, którzy wybrali się, by odwiedzić krakowską Ekospalarnię mogli skorzystać ze specjalnego bezpłatnego autobusu, który co pół godziny dowoził zwiedzających z przystanku na rogu al. Andersa i pl. Centralnego pod bramę Ekospalarni.