górne tło

Pierwsza krakowska nagroda za efektywność energetyczną

W piątek na gali organizowanej przez Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań po raz pierwszy nagrodzona zostanie najbardziej efektywna energetycznie krakowska inwestycja mieszkaniowa. Fundatorem nagrody w nowej kategorii będą partnerzy programu „Ciepło dla Krakowa”, produkujący ciepło w kogeneracji i dostarczający je do odbiorców poprzez miejską sieć ciepłowniczą na terenie stolicy Małopolski.

Nową statuetkę otrzyma firma, która na przestrzeni ostatnich dwóch lat zrealizowała najlepszą inwestycję mieszkaniową pod względem efektywności energetycznej i w harmonii ze środowiskiem naturalnym. Komisja, w składzie której zasiądą czołowi  specjaliści weźmie pod uwagę następujące kryteria: sprawność instalacji, udział odnawialnych źródeł energii, emisję gazów cieplarnianych, certyfikację oraz innowacyjność. Na ocenę poszczególnych kryteriów wpływają także  konkretne rozwiązania jak wykorzystanie oświetlenia energooszczędnego czy wody deszczowej, zielony dach, zieleń zaprojektowana dla poprawy efektywności energetycznej itp.

Nagrodę przyzna komisja w składzie:

Werdykt zostanie ogłoszony podczas gali konkursu, która odbędzie się dziś o 18:00 w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa przy pl. Wszystkich Świętych 3-4 w Krakowie.

Efektywność energetyczna to jeden z najważniejszych obszarów obecnej polityki energetyczno-klimatycznej w Europie. Według ekspertów ograniczanie energochłonności w budynkach, jest najszybszym i najtańszym sposobem zmniejszania zużycia paliw i energii oraz wynikających ze zużycia związanych kosztów, stąd decyzja Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań, by w siódmej edycji konkursu rozszerzyć pulę nagród o statuetkę za najlepszą realizację w tym obszarze. Głównym Sponsorem tegorocznej edycji są partnerzy programu „Ciepło dla Krakowa”.

„Ciepło dla Krakowa” to program, który powstał z inicjatywy spółek działających na rzecz rozwoju lokalnego rynku ciepła. W 2010 roku producenci ciepła – Elektrociepłownia Kraków SA (dziś EDF Polska), Elektrownia Skawina SA (dziś CEZ Skawina) oraz dystrybutor ciepła Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA w Krakowie postanowili wspólnie promować ciepło sieciowe. Partnerzy wspierają inwestorów w zakresie przyłączeń do miejskiej sieci ciepłowniczej i wdrażania programu kompleksowego wykorzystania ciepła sieciowego do ogrzewania i podgrzewania wody.