górne tło

Nagrody dla KBF

Największe krakowskie festiwale, spektakularne widowiska dla stutysięcznej publiczności, głośne w Polsce i Europie wydarzenia z dziedziny muzyki, teatru, filmu, sztuk pięknych czy literatury – tym wszystkim zajmuje się dziś Krakowskie Biuro Festiwalowe, jedna z najbardziej aktywnych polskich instytucji życia publicznego. O rozwoju instytucji, nieustających zmianach i wyróżnieniach mówiono podczas posiedzenia Komisji Promocji i Turystyki.

- Krakowskie Biuro Festiwalowe zmienia się i dostosowuje do gustów oraz oczekiwań uczestników naszych wydarzeń. Od października ubiegłego roku przeprowadzamy stałe badania przy okazji organizacji największych festiwali, tak by móc, jak najwięcej dowiedzieć się o osobach, które biorą udział w tych imprezach. A tym samym, by zmieniać, rozwijać i dostosować programy wydarzeń pod ich oczekiwania – mówiła Izabela Helbin, dyrektor KBF. To z inicjatywy KBF powstały takie festiwale jak obsypane wyróżnieniami Sacrum Profanum i Misteria Paschalia, a także Festiwal Muzyki Filmowej czy ArtBoom Festival. Dzięki tym inicjatywom w tym roku KBF zdobyło najwyższe wyróżnienie, zwane także „Oskarem przyznawanym promotorom, organizatorom festiwali i miastom”, czyli tytuł IFEA World Festival&Event City. Jest to międzynarodowy certyfikat jakości przyznawany miastom działającym na rzecz zrównoważonej polityki festiwalowej. Wyróżnione tym tytułem miasta skutecznie mierzą się z najważniejszymi wyzwaniami, jakie stawia przed nimi współczesny rynek kultury, wzmacniając międzynarodowe partnerstwa i włączając społeczność lokalną w decydowanie o kierunkach rozwoju polityki kulturalnej, a także stymulując rozwój gospodarki kreatywnej.

Ponadto Izabela Helbin poinformowała radnych o kolejnym wyróżnieniu, jakie 24 września otrzymało KBF, czyli prestiżowy tytuł „Lidera dostępności” w konkursie architektoniczno-urbanistycznym Fundacji Integracja i Towarzystwa Urbanistów Polskich. Centrum Kongresowe ICE zostało nagrodzone za najlepsze rozwiązania w zakresie dostosowania przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnością. ICE Kraków od początku istnienia wdraża rozwiązania dla osób z niepełnosprawnością. Poza standardowym przygotowaniem szeregu udogodnień dla osób niepełnosprawnych ruchowo, do których można zaliczyć oznakowane miejsca parkingowe, bezprogowe drzwi wewnętrzne oraz dodatkowe, dedykowane drzwi wejściowe, Centrum Kongresowe aktywnie działa na rzecz aktywizacji tych grup. Przykładami takich działań są darmowe próby otwarte dla seniorów, wycieczki grup pacjentów oddziału rehabilitacyjnego Szpitala specjalistycznego im. dr. J. Babińskiego w Krakowie, podopiecznych Fundacji „Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci” czy emerytów ze Związku Nauczycielstwa Polskiego.

- Cieszę się, że za tymi działaniami i nagrodami idą też realne korzyści dla Krakowa. Zarówno promocyjne, jak i ekonomiczne. Abstrahując oczywiście od natury czysto kulturotwórczej, od tego, że Kraków wspaniale prezentuje się w mediach, to musimy mieć świadomość kwestii ekonomicznych, które za tym idą. Często patrzy się na promocje i festiwale, jako źródła zabawy i przyjemności. Dobrze by było, gdyby mieszkańcy mieli też wiedzę, że wydaje się daną sumę, a zyskuje się też konkretne sumy – powiedział Aleksander Miszalski, przewodniczący komisji.