górne tło

Kulturalny rozkład jazdy na poniedziałek

Pierwszy październikowy tydzień rozpoczynamy deszczową pogodą, jednak nie przejmujcie się - nudy w Krakowie na pewno nie będzie! Trwa festiwal Sacrum Profanum, odbywają się ciekawe koncerty i spotkania, a wielbiciele twórczości Wisławy Szymborskiej będą mieć powody do radości... Zapraszamy na poniedziałkowy rozkład jazdy!

Od soboty trwa festiwal Sacrum Profanum, czyli jedna z najciekawszych imprez muzycznych w Krakowie. Dzisiaj w Centrum Kongresowym ICE o godz. 20 usłyszymy koncert pt. "Éclats / Hommage à Pierre Boulez". Zmarłemu w styczniu Pierre Boulez należny hołd odda Ensemble Intercontemporain w utworze samego mistrza zatytułowanym "Sur incises". Grupa wykona również dzieła dwóch wybitnych artystek – Mai Ratkje oraz Agaty Zubel. Jak piszą organizatorzy - "Concerto for Voice (moods IIIb)" spaja odarty z czytelnej artykulacji głos Norweżki z hałaśliwie rozpisaną partią instrumentów. Natomiast w czysto instrumentalnej, napisanej dla założonego przez Bouleza zespołu kompozycji "Double Battery" Agaty Zubel toczy się nieustanny spór między nachalnym chrobotem orkiestry, a szalonymi klarnetami basowymi. Intrygujące dźwięki, jak zwykle na Sacrum Profanum, już dziś wieczorem!

Równie ciekawa współczesna muzyka zabrzmi dziś w Alchemii. Trio Górczyński/Mazur/Chołoniewski to zespół złożony z jednych z najbardziej doświadczonych improwizatorów w Polsce. Każdy z nich ma olbrzymie doświadczenie w różnych gatunkach muzycznych, od etno, przez rock po muzykę współczesną. Duże doświadczenie w praktyce spontanicznej improwizacji sprawia, że koncerty tria są nieprzewidywalne i niepowtarzalne. Tym bardziej, że zespół nie przeprowadza żadnych prób, muzycy spotykają się tylko na scenie grając koncerty! Polecamy sprawdzić, co wydarzy się na scenie dzisiaj o godz. 20!

Jeśli mało będzie wam improwizacji, to sporo jej na pewno znajdzie się dziś w Harris Piano Jazz Bar. Tam o godz. 21:30 odbędzie się Traditional & Swing Jam Session, podczas której zagrają Marek Michalak na puzonie, Wojtek Wachułka na pianinie, Jan Gonciarczyk na kontrabasie oraz Wiesław Jamioł na perkusji. Jeżeli jesteście chętni swingować na scenie razem z artystami - bierzcie swoje instrumenty i dołączajcie! Jamy w Harrisie zwykle kończą się nieoczekiwanymi muzycznymi kolaboracjami, dzisiaj z pewnością nie będzie inaczej.

W Operze Krakowskiej dzisiaj gościnny spektakl pt. "Imię" z Małgorzatą Foremniak, Wojciechem Malajkatem i Szymonem Bobrowskim w rolach głównych. Spektakl na pograniczu groteski, tragikomedii i farsy porusza problemy małżeńskie, rodzinne, wychowawcze i damsko-męskie. Fabuła jest prosta - miło zapowiadający się wieczór, piątka przyjaciół, pyszne jedzenie. Wszyscy w szampańskich humorach. Czy cokolwiek może zepsuć to urocze spotkanie? Zdecydowanie tak! W tym przypadku okazuje się imię dla jeszcze nienarodzonego dziecka. Gdy pada pytanie o imię, atmosfera spotkania zmienia się diametralnie… Na jaw wychodzą skrywane pretensje, oskarżenia i tajemnice. Polecamy, tym bardziej, że spektakl grany jest aż dwa razy - o godz. 17:30 i 20.

Już dziś w Pawilonie Wyspiańskiego zostanie otwarta wystawa pt. "Radość Pisania/Radość Fotografowania. Wisława Szymborska w obiektywie Joanny Helander”. Na wystawie pokazane zostaną zdjęcia z wizyty poetki w Szwecji w 1996 roku oraz kilka portretów Szymborskiej z lat wcześniejszych. Okazją do tego jest dwudziesta rocznica otrzymania przez Szymborską Literackiej Nagrody Nobla, która mija dzisiaj. Wystawę będzie można oglądać w hallu Pawilonu Wyspiańskiego do 31 października, a uroczyste otwarcie dzisiaj o godz. 17.

Na koniec zapraszamy do Pracowni pod Baranami - tam jak co poniedziałek spotkają się miłośnicy wypraw dalekich i bliskich, czyli Klub Podróżników Śródziemie. Dzisiaj posłuchamy o wyprawie na Noszak, czyli najwyższy szczyt Afganistanu.  Opowiedzą o tym Łukasz Kocewiak i Kuba Szczerba, który ten szczyt zdobyli w celu charytatywnym. Dowiemy się,  jak to jest być kompletnie samemu w górach wysokich, jak wrony pożarły ich zapasy, jak trzeba przekupić afgańskich watażków, jak omijać miny rozstawione przez Mudżahedinów, jak całą noc walczyli z wiatrem podtrzymując rękami nadwątlony tropik namiotu i wiele innych historii. Spotkanie rozpocznie się dziś o godz. 19.

 

dolne t�o