górne tło

Od 50 lat uczą małych pacjentów

Zespół Szkół Specjalnych nr 3, zorganizowany w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu, obchodzi w tym roku 50-lecie działalności. To jedna z dwóch szpitalnych placówek w naszym mieście, dzięki której przewlekle chorzy uczniowie, zmuszeni do pozostania w szpitalu, nie tracą kontaktu ze szkołą, a udział w lekcjach pozwala im na chwilę zapomnieć o chorobie i cierpieniu. Dzisiaj w szpitalnej auli im. prof. M.L. Jakubowskiego odbyła się jubileuszowa konferencja, w której udział wzięła Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Edukacji i Sportu Katarzyna Król.

We wrześniu w Zespole Szkół Specjalnych nr 3 uczyło się 236 uczniów, najwięcej w przedszkolu i szkole podstawowej. Ta liczba stale się zmienia, bo okres nauki zależy od długości zaplanowanego leczenia, może trwać od kilku dni do nawet kilku lat w przypadku chorób onkologicznych. Jak mówi dyrektor placówki Alicja Szmuc Jaskot, w ciągu roku szkolnego nauczyciele prowadzą zajęcia dydaktyczno-wychowawczo-opiekuńcze dla kilku tysięcy dzieci od pierwszego dnia pobytu w szpitalu. Dzieci, które przebywają w szpitalu najdłużej, otrzymują świadectwa szkolne.

Zespół Szkół Specjalnych nr 3 istnieje od 1966 r. Jego uczniami są pacjenci Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie – w okresie choroby i pobytu w szpitalu.

Zajęcia dydaktyczno-wychowawczo-terapeutyczne odbywają się w salach dydaktycznych, salach zabaw i przy łóżkach chorych dzieci w poszczególnych klinikach szpitala. Mali uczniowie mogą korzystać z biblioteki szkolnej. Szkoła zatrudnia wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną, która dostosowuje zajęcia do możliwości ucznia i dba o wszechstronny rozwój jego osobowości. Pedagodzy i wychowawcy stosują szereg metod aktywizujących oraz wybrane techniki C. Freineta. W skład Zespołu Szkół Specjalnych nr 3 wchodzą: