górne tło

StartKRKup - Kraków potęgą startupów

Blisko dwadzieścia bezpłatnych spotkań, prelekcji i warsztatów czekało na uczestników drugiej edycji tygodnia startupów StartKRKup. Tygodniowa impreza, która była kumulacją najlepszych lokalnych wydarzeń branży nowych technologii, zakończyła się w 9 listopada w Krakowie.

Kraków jest drugim po Warszawie skupiskiem młodych firm technologicznych – w mieście zlokalizowanych jest 11 proc. polskich startupów, jakie wzięły udział w badaniu fundacji Startup Poland. Przykłady takich miast, jak San Francisco, Londyn czy Berlin pokazują, że ważnym czynnikiem, który sprzyja rozwojowi firm technologicznych jest liczna społeczność wspierających się osób, firm i organizacji. Rozwijanie lokalnego ekosystemu to cel, który połączył magistrat i przedstawicieli branży nowych technologii. Wspólnie zorganizowali StartKRKup – festiwal przybliżający dynamiczną krakowską scenę startupową.

StartKRKup to prawie dwadzieścia wydarzeń skierowanych do osób w różnym wieku i o różnym doświadczeniu, zarówno licealistów, jak i przedsiębiorców. W trakcie festiwalu uruchomione zostały dwie ważne inicjatywy. Działalność rozpoczął pierwszy w Krakowie miejski akcelerator dla startupów KRK Road to Success Acceleration Program –  darmowy, trzydniowy intensywny program mentoringowy dla startupów, kończący się prezentacjami przed inwestorami z Polski i zagranicy. Nastąpiło również otwarcie Bio-Inkubatora w Klastrze Lifescience Kraków. Była to odpowiedź na oczekiwania pasjonatów nauk przyrodniczych i medycznych, dla których barierę stanowi brak dostępu do aparatury badawczej. Ponadto odbyły się liczne barcampy, czyli nieformalne spotkania służące wymianie wiedzy, oraz warsztaty z programowania, projektowania aplikacji i biznesowego spojrzenia na nowe technologie.

Wydarzenia, które odbyły się w trakcie StartKRKup:

dolne t�o