górne tło

Dać szansę rzemieślnikom

Co miasto robi dla branż znikających i jak chroni krakowskich rzemieślników? O tym między innymi dyskutowano podczas posiedzenia Komisji Mienia i Rozwoju Gospodarczego.

Rada Miasta 23 września 2009 roku uchwaliła program gospodarczego wspierania przedsiębiorczości w zakresie branż chronionych i zanikających. Komisja Mienia i Rozwoju Gospodarczego miała okazję zapoznać się ze stanem realizacji programu od września 2015 roku do końca sierpnia 2016 roku. 

Dzięki tej uchwale rzemieślnicy, którzy nie radzili sobie z konkurencją dużych firm sieciowych, dziś mogą swobodnie prowadzić swe interesy, gdyż dostają wsparcie ze strony miasta. Polega ono na wynajmie gminnych lokali użytkowych (za niską opłatę – jedynie 11,43 zł za 1 m2) administrowanych przez Zarząd Budynków Komunalnych. W omawianym podczas posiedzenia Komisji okresie, GMK wynajmowała 147 lokali. Dzięki temu takie zakłady, jak pracownie krawieckie, ślusarskie, czy usługi szewskie i zegarmistrzowskie, oraz niezwykle wykwalifikowani rzemieślnicy, mogą kultywować nieraz kilkudziesięcioletnią tradycję. Wiele z tych miejsc to rodzinne biznesy, w których dziedziczone są nie tylko umiejętności, ale również pasja do zawodu.

W 2015 roku Rada wprowadziła nowelizację do uchwały, która dodała do wykazu branż chronionych także księgarstwo. Małe księgarnie otrzymują wsparcie gminy, pod warunkiem, że sprzedaż książek stanowi ich jedyną działalność. W zapisie jednak również dopuszcza się możliwość przeznaczenia 30% ogólnej powierzchni lokalu na działalność kulturalną, polegającą na organizowaniu spotkań autorskich, wystaw, dyskusji wraz z działalnością gastronomiczną polegającą na podawaniu (sprzedaży) napojów wyłącznie bezalkoholowych, produktów cukierniczych i kanapek. Dzięki temu wiele znanych mini manufaktur i księgarni mogło pozostać na mapie Krakowa.