górne tło

Skontroluj swoją trzeźwość bez pomocy policjanta

W tym tygodniu w dwunastu budynkach użytkowanych przez krakowską Policję pojawi się możliwość samodzielnego sprawdzenia trzeźwości. Umożliwią to zakupione z funduszy Miasta Krakowa urządzenia do pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Zainstalowanie specjalnych tablic z alkomatami to kolejny krok służący poprawie bezpieczeństwa w mieście. Kraków jest pierwszym miastem w Polsce, które ma tak rozbudowany system samoobsługowych alkomatów.

Pierwszy taki punkt pomiaru ruszył w czwartek, 15 grudnia, w Komisariacie Policji II przy ul. Lubicz (nieopodal Galerii Krakowskiej, Dworca PKP oraz Regionalnego Dworca Autobusowego). Otworzył go I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Krakowie mł. insp. Piotr Morajko wraz z Bogdanem Klimkiem - Dyrektorem Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Krakowa i Danutą Gut–Badochą - Dyrektorem Biura Zarządu Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego w Polsce „Browary Polskie”.

- To kolejny krok, mający na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców Krakowa. Chcemy zminimalizować w przyszłości niebezpieczne zdarzenia z udziałem uczestników ruchu drogowego. Urządzenia będą dostępne w dwunastu lokalizacjach w Krakowie – w komendzie miejskiej i komisariatach, co oznacza, że przebadać się nimi będzie mógł każdy, kto odwiedzi taka placówkę – powiedział Bogdan Klimek.

Dzięki alkomatom kierowcy będą mogli w dowolnej chwili sprawdzić stan trzeźwości i upewnić się, że mogą prowadzić. Tablice zostały przekazane Gminie Miejskiej Kraków w postaci darowizny przez Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego w Polsce „Browary Polskie”, z myślą o późniejszym ich przekazaniu Komendzie Miejskiej Policji w Krakowie. Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego „Browary Polskie, w 2015 roku zawarł „Porozumienie o współpracy” między Związkiem Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie a Komendantem Głównym Policji, na lata 2015-2018.

Zaletą nowego rozwiązania jest łatwość obsługi, która sprawia, że przeprowadzenie testu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu nie wymaga korzystania z pomocy funkcjonariusza. Badanie jest szybkie, dyskretne, całkowicie bezpłatne i dostępne całą dobę.

Według policyjnych statystyk, na polskie drogi wyjeżdża coraz mniej nietrzeźwych kierowców. W 2015 roku, mimo rekordowej liczby przeprowadzonych kontroli trzeźwości, policjanci zatrzymali o 9 proc. mniej kierujących „na podwójnym gazie” niż w roku 2014. Nie wszyscy zatrzymani byli jednak świadomi, że wsiedli za kierownicę w stanie, w którym nie powinni tego robić.

- Część kierowców pada ofiarą własnej niefrasobliwości. Są wśród nich tacy, którzy oceniają swoją trzeźwość na podstawie samopoczucia, inni korzystają w tym celu z podręcznych alkomatów, które nie zawsze pokazują precyzyjny wynik – mówi kom. Paweł Maciejowski z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie. - Jeśli chcemy być stuprocentowo pewni, że wsiadamy za kierownicę trzeźwi, skorzystajmy z możliwości, jaką daje badanie profesjonalnym alkomatem w komisariacie  – dodaje.

Samoobsługowe alkomaty to urządzenia atestowane, nie ma więc mowy o pomyłce w odczycie. To ważne, ponieważ konsekwencje prowadzenia pod wpływem alkoholu mogą być tragiczne w skutkach. – Badanie alkomatem zajmuje kilka sekund. Te kilka sekund może zaważyć na całym życiu. Najboleśniej przekonują się o tym ci, którzy spowodowali wypadek wsiadając za kierownicę po spożyciu alkoholu. Pamiętajmy o tym, zwłaszcza teraz, gdy zbliża się czas świątecznych spotkań oraz karnawałowych imprez, którym nierzadko będzie towarzyszył alkohol – apeluje komisarz Maciejowski.