górne tło

Ptasie nowości w zoo

Kitty czerwonodziobe z Himalajów, gęsi indyjskie z Wyżyny Tybetańskiej oraz ibisy purpurowe żyjące w Ameryce Południowej to nowi mieszkańcy krakowskiego ogrodu zoologicznego. Część z nich to zupełnie nowe gatunki w kolekcji.

Kitty czerwonodziobe są ptakami z rodziny krukowatych, które pierwszy raz  pojawiły się w Krakowie. Sprowadzono także gęsi indyjskie i ibisy purpurowe aby powiększyć stada hodowlane tych ptaków.

Kitta czerwonodzioba zamieszkuje górskie lasy od Himalajów po południowe Chiny. Żywi się owadami, drobnymi kręgowcami, owocami, nasionami i nektarem. Potrafi naśladować różne dźwięki. Posiada najdłuższy ogon spośród przedstawicieli rodziny krukowatych.
Para kitt czerwonodziobych przybyła ze słowackiego ogrodu w Koszycach. Ptaki zamieszkały w wolierze w pobliżu małego stawu.

Gęsi indyjskie gniazdują w naturze na Wyżynie Tybetańskiej, zimują w Indiach. W czasie wędrówek przelatują nad szczytami Himalajów, wzbijając się na wysokość nawet ponad 10 000 m n.p.m. Trzy gęsi indyjskie sprowadzono z ogrodu zoologicznego w Zamościu.

Ibisy purpurowe można spotkać na mokradłach w północnej części Ameryki Południowej. Ich pokarm stanowią skorupiaki, owady, mięczaki i narybek. Gniazdują w koloniach, często wspólnie z innymi gatunkami ibisów i czaplami. Gatunek ten eksponowany jest w jednej z kwater dużego stawu, w wolierze krytej siecią rybacką. We wrześniu stado ibisów powiększyło się o 5 samic, które pochodzą z Centrum Hodowlanego w Weert (Holandia).

dolne t�o