górne tło

Ptasia grypa - zagrożenia nie ma, ale obowiązuje profilaktyka

- Wirus jest nieszkodliwy dla człowieka, jednak musimy podjąć działania, które uniemożliwią ewentualne jego rozprzestrzenienie się - wyjaśnia Kazimierz Żak, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Krakowie. Właśnie dlatego Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu na wyjazdach z tzw. strefy zapowietrzenia rozstawił maty dezynfekcyjne, przez które musi przejechać każdy samochód wyjeżdżający ze strefy, a na placach targowych będzie obowiązywał zakaz handlu jajami i drobiem. Na granicach stref pojawiły się także tablice informacyjne.

Wirus H5N8, czyli tzw. ptasiej grypy, stwierdzono w stadzie kur w Krakowie przy ul. Warchałowskiego. Ognisko wirusa zostało zlikwidowane przez służby weterynaryjne.  Zgodnie z procedurami, w ramach działań prewencyjnych, zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa, rozporządzeniem wojewody wyznaczono na terenie Krakowa dwie strefy – zagrożenia i zapowietrzenia. - W pierwszej kolejności nasze działania skoncentrowały się w ognisku choroby. W kolejnych dniach przenoszą się do strefy zagrożonej i zapowietrzonej – mówi Kazimierz Żak.

 

W promieniu trzech kilometrów od ogniska choroby obowiązuje tzw. strefa zapowietrzenia. Na jej granicach ustawione zostały znaki informacyjne. Także każdy samochód wyjeżdżający z tej strefy będzie musiał przejechać po rozłożonych matach nasączonych środkiem dezynfekcyjnym. Maty zostały rozłożone przez ZIKIT na skrzyżowaniach: Petrażyckiego przy Libertowskiej, Spacerowej przy Babińskiego, Ks. Trockiego przy Skotnickiej, Skotnickiej przed węzłem od strony Skawiny, na Kozienickiej, na ul. Dąbrowa, na ul. Bogucianka. Kierowcy, szczególnie w przypadku niskich temperatur, proszeni są o zachowanie szczególnej ostrożności przy przejeżdżaniu przez maty.  Taka ochrona terenu będzie funkcjonować przez trzy tygodnie. Maty nie pojawią się na chodnikach. Piesi pomiędzy strefami mogą poruszać się bez przeszkód.

 

Co warto wiedzieć?

strefa zapowietrzona

1. Za obszar zapowietrzony wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), uznaje się teren ograniczony:

W obszarze zapowietrzonym nakazuje się:

W obszarze zapowietrzonym zakazuje się:

strefa zapowietrzona i strefa zagrożona

2.  Za obszar zagrożony wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) uznaje się teren ograniczony:

W obszarze zagrożonym nakazuje się:

W obszarze zagrożonym zakazuje się:

Nakazuje się oznakowanie obszaru zapowietrzonego i zagrożonego, poprzez ustawienie na zewnętrznej granicy tych obszarów tablic ostrzegawczych o następującej treści: „WYSOCE ZJADLIWA GRYPA PTAKÓW – OBSZAR ZAPOWIETRZONY”, „WYSOCE ZJADLIWA GRYPA PTAKÓW – OBSZAR ZAGROŻONY”.

Nakazuje się wyłożyć maty dezynfekcyjne na ustalonych drogach publicznych lub prywatnych między obszarami zagrożonym i zapowietrzonym.