górne tło

Prezydenci miast o samorządzie

Włodarze polskich miast: Poznania, Słupska, Częstochowy, Łodzi i Świdnicy, spotkali się 2 lutego w Krakowie, by porozmawiać o tym, w jakiej kondycji jest dziś samorząd i jakie powinny być współczesne miasta przyjazne mieszkańcom. Gospodarzem spotkania, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Rzeczpospolita Obywatelska, był Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Jakie powinno być miasto przyjazne mieszkańcom? W jakich obszarach powinno się rozwijać, aby ludzie chcieli w nim mieszkać? Najważniejsze są trzy obszary: inwestycje, zaplecze dla lepszych warunków życia i kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego – takie wnioski płyną z dyskusji.

Jak zaznaczył prezydent Słupska Robert Biedroń, szczególną uwagę należy zwracać na wyrównywanie szans, dlatego dobrze wydanymi pieniędzmi są te, dzięki którym powstaną nowe żłobki i przedszkola, podniesie się poziom infrastruktury szkolnej i poziom nauczania, a także powstaną mieszkania komunalne. Podobne zdanie wyraził Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania, który zwrócił uwagę na ograniczenie ruchu samochodowego w centrum miasta oraz refundowanie przez gminę procedury in vitro.

Według wszystkich prezydentów, ważne są wszelkie inwestycje we wspólną przestrzeń – zarówno w porządek i estetykę miast, jak i w obiekty i infrastrukturę kulturalną i sportową, a także zieleń. Poprawa warunków życia mieszkańców, poprzez m.in. rozwój komunikacji miejskiej, tworzenie klubów seniora, umożliwienie realizacji inicjatyw społecznych, a także słuchanie głosu mieszkańców, to przepis na zgodne współdziałanie władz miasta i mieszkańców.

W debacie, obok prezydenta Jacka Majchrowskiego, wzięli udział: Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy, Robert Biedroń, prezydent Słupska, Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania, Tomasz Trela, zastępca prezydenta Łodzi i Beata Moskal–Słaniewska, prezydent Świdnicy.

Włącz telewizja.krakow.pl i zobacz, czym żyje Kraków