górne tło

Poniedziałek w Krakowie - sprawdź nasze kulturalne propozycje!

W poniedziałek w Krakowie interesują nas tylko silne, artystyczne osobowości! W Tauron Arenie wystąpi jeden z najsłynniejszych kompozytorów muzyki filmowej, Ennio Morricone, w dwóch krakowskich kinach obejrzymy filmy zdolnego reżysera Xaviera Dolana, a poza tym coś dla siebie znajdą miłośnicy twórczości Andrzeja Wajdy oraz Wisławy Szymborskiej. Jeśli chcecie wiedzieć więcej, zostańcie koniecznie z naszym kulturalnym rozkładem jazdy.

Ennio Morricone znów w Krakowie! Dokładnie w lutym 2015 roku włoski kompozytor wystąpił w Tauron Arenie po raz pierwszy i dziś powtórzy to w ramach swojego tournée "60 Years of Music". Podczas koncertu zabrzmią m.in. utwory z ostatniej ścieżki dźwiękowej artysty do "Nienawistnej ósemki" nagrodzonej Oscarem, Złotym Globem oraz Nagrodą Nowojorskich Krytyków Filmowych. Ennio Morricone skomponował muzykę do ponad 500 filmów! Te, które najbardziej utkwiły w pamięci słuchaczy to chociażby nieśmiertelne westerny z Clintem Eastwoodem, czyli "Pewnego razu na Dzikim Zachodzie", "Dawno temu w Ameryce", "Za garść dolarów", a także filmy "Nietykalni" i "Misja". Koncert w Tauron Arenie rozpocznie się o godz. 20. Fani muzyki filmowej mają dziś swoje święto!

Xavier Dolan, nazywany cudownym dzieckiem współczesnej kinematografii, a także – za sprawą swojego filmowego stylu – hipsterem kina, jest przed trzydziestką i zdążył wyreżyserować sześć filmów, które pokochali widzowie oraz krytycy. W tym tygodniu aż dwa krakowskie kina - Mikro oraz Kika - postanowiły przypomnieć twórczość reżysera podczas przeglądu jego filmów. A powód jest dobry, bo w piątek do kin wchodzi najnowsze dzieło reżysera - "To tylko koniec świata". Dziś zarówno w Kice jak i siedzibie kina Mikro w Galerii Bronowice zobaczycie film "Pieśń słonia", którego Dolan wyjątkowo nie reżyserował, ale zagrał tam główną rolę. Michael zabił swoją matkę, słynną śpiewaczkę operową. Wyrokiem sądu został zamknięty w szpitalu psychiatrycznym. Jest tam już ponad 5 lat. Nagle w niejasnych okolicznościach znika doktor Lawrence, który prowadził jego terapię. Dyrektor szpitala, doktor Green, postanawia przesłuchać Michaela. Ten zgadza się na współpracę, ale na własnych warunkach. Seanse w Mikro o godz. 19:30 i Kinie Kika o godz. 21.

Zaledwie kilka dni temu obchodziliśmy piątą rocznicę śmierci Wisławy Szymborskiej, stąd wiele wydarzeń poświęconych naszej słynnej noblistce. Dzisiaj w Domu Kultury Podgórze odbędzie się spotkanie pt. "Wisława Szymborska i mężczyźni". Weźmie w nim udział m.in. prof. Wojciech Ligęza, autora książki "Bez rutyny. O poezji Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta". W dodatku fragmenty listów Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza z książki "Najlepiej w życiu ma twój kot" przedstawią aktorzy Teatru Otwartego TO. Początek wydarzenia o godz. 18:30, zajrzyjcie na Podgórze!

Z kolei Centrum Kultury Żydowskiej miesiąc luty poświęca pamięci zmarłego pod koniec 2016 roku Andrzeja Wajdy. W ramach cyklu "Andrzej Wajda in Memoriam" zobaczymy filmy dokumentalne realizowane przez samego reżysera i nie tylko. Dziś na pierwszy ogień idzie "Kredyt i debet. Andrzej Wajda o sobie", czyli dokument autobiograficzny reżysera z 1999 roku. Wstępem będzie wykład prof. Tadeusza Lubelskiego, historyka i krytyka filmowego. Kolejne seanse zobaczycie w każdy poniedziałek, środę i czwartek lutego, o tej samej porze co dziś, czyli o godz. 18.

Na koniec przeniesiemy się do Gruzji! A to dzięki Klubowi Podróżników Śródziemie, gdzie dziś usłyszymy relację Iwony Kukli z miesięcznej podróży po tym pięknym kraju. Jak zapowiada sama prelegentka, zabierze nas na "spacer uliczkami Tbilisi, wycieczkę do Stepancmindy/ Kazbegi, w otoczeniu majestatycznych 4-cio i 5-cio tysięczników, wizytę w rodzinnym mieście Stalina - Gori i tajemniczym Uplisciche, śniadanie na plaży w Batumi, kolację w Kutaisi i parę innych miejsc. Nie zabraknie oczywiście opowieści o gruzińskim winie (i Czaczy) oraz jedzeniu". My już nie możemy się doczekać i szukamy tanich połączeń lotniczych do Gruzji! Początek spotkania jak zwykle o godz. 19 w Piwnicy pod Baranami.

dolne t�o