górne tło

Kulturalny czwartek w Krakowie - sprawdź nasze propozycje!

Czwartek to już prawie weekend! Przynajmniej my trzymamy się mocno tej teorii i zamierzamy świętować dziś ten dzień tygodnia na mieście! Warto, bo to już przedostatni dzień Opery Rary, możliwość zobaczenia na żywo Marka Dyjaka, spektakli prosto z Londynu i Paryża oraz Natalie Portman w roli Jackie Kennedy! Będzie się działo, sprawdźcie nasz czwartkowy rozkład jazdy!

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Dzisiaj przedostatni dzień festiwalu Opera Rara! Emocje jednak nie stygną i usłyszymy dziś "Marc’Antonio e Cleopatra" Johanna Adolfa Hassego w Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach. Z formalnego punktu widzenia jest to serenada, miłosna pieśń rozpisana na dwa głosy. Libretto tego zachwycającego utworu właściwie pozbawione jest akcji i sprowadza się jedynie do wyrażenia miłosnych napięć między dwojgiem kochanków, którzy wrócili do Egiptu po przegranej bitwie pod Akcjum i gotowi są na śmierć. Targana emocjami, decydująca się na samobójstwo Kleopatra skontrastowana jest z żyjącym nostalgią Markiem Antoniuszem, którego partia ewoluuje od tęsknoty, przez rozpacz, po ukojenie. Coś czujemy, że będzie to występ zapamiętany na długo! Początek o godz. 19.

W Variete usłyszymy dziś wrażliwego i intrygującego mężczyznę - wystąpi tam Marek Dyjak! Jego niskiego, zachrypniętego głosu nie można pomylić z żadnym innym. Nowy album wokalisty - "Pierwszy śnieg" - to powrót do początków jego artystycznej drogi, do pięknej poezji i ulubionych autorów. Na płycie pojawią się teksty Mirosława Czyżykiewicza, Jana Kondraka, Jacka Musiatowicza i Roberta Kasprzyckiego. Z pewnością zinterpretuje je na jedyny w swoim rodzaju sposób. Koncert rozpocznie się o godz. 19, nie przegapcie!

Z kolei w Kinie Kijów dzisiaj zobaczymy "Mizantropa" Moliera prosto z Comédie-Française w Paryżu! Transmisje spektakli teatralnych to możliwość w pewnym sensie przeniesienia się w zupełnie inne miejsce i przeżywania sztuki razem z widzami znajdującymi się setki kilometrów dalej! A "Mizantrop" to jedna z najlepszych sztuk ojca francuskiej komedii, wieloznaczna i niepoddająca się jednej interpretacji. Spośród komedii Moliera wyróżnia ją szlachetność głównego bohatera Alcesta, którego trzeźwe, cyniczne spojrzenie obnaża śmieszności otoczenia. Osiem osób, które tworzą ten mikrokosmos społeczny, umieszczone są w otwartej przestrzeni, na zewnątrz rezydencji, zamiast w przytulnym salonie. Jak będzie to wpływać na ich relacje - zobaczymy dziś o godz. 20:30!

Z kolei w Multikinie zobaczymy spektakl „Kaci” z Davidem Morrisseyem według Martina McDonagha, czyli retransmisję z National Theatre w Londynie. „Kaci” to czarna komedia umieszczona przez brytyjskich krytyków na prestiżowej liście najlepszych spektakli teatralnych 2015 roku. W swoim ulubionym małym pubie w mieście Oldham na północy Anglii Harry (w tej roli David Morrissey znany m.in. z „The Walking Dead” i „State of Play”) jest lokalnym celebrytą. Ale co ma począć drugi najlepszy kat w Anglii w dniu, w którym zniesiono karę przez powieszenie? Tłum niedoświadczonych dziennikarzy oraz stałych bywalców pubu umiera z ciekawości, jaka będzie reakcja Harry’ego na tę wieść. Podobno dalsze perypetie bohatera Was zaskoczą... Lubimy takie klimaty! Spektakl na dużym ekranie pojawi się dziś o godz. 19.

Jak co czwartek Kino pod Baranami zaprasza na Studencki Nocny Klub Filmowy. Możecie obejrzeć film, posilić się legendarnymi już kanapkami i do późnej nocy dyskutować o tym, co obejrzeliście! Dzisiaj o godz. 23:30 (tak, są to seanse dla prawdziwych nocnych marków) zobaczymy "Jackie" Pablo Larraina, czyli film o Pierwszej Damie Stanów Zjednoczonych, Jacqueline Kennedy. Elegancka i stylowa, od razu staje się globalną ikoną, jedną z najbardziej znanych kobiet na świecie. Jej intuicja i smak w kwestiach mody, sztuki i wystroju wnętrz są powszechnie podziwiane. Jednak 22 listopada 1963 roku poukładany świat Pierwszej Damy rozsypuje się na kawałki. Podczas wyborczej podróży do Dallas, ginie John F. Kennedy, a pogrążona w żałobie Jacqueline, na pokładzie Air Force One, powraca do Waszyngtonu. Na ekranie zobaczymy dni od tragedii do pogrzebu i wyprowadzki z Białego Domu - wszystko z perspektywy Jackie. W roli głównej świetna Natalie Portman, której wszyscy wróżą duże szanse na drugiego Occara za tę rolę. Niezależnie od tego, czy go dostanie czy nie - warto zobaczyć ten film!

dolne t�o