górne tło

Drugi tunel pod Rondem Grunwaldzkim do remontu

W wakacje planowany jest remont jednej nitki tunelu pod Rondem Grunwaldzkim, od strony zachodniej, czyli w kierunku Ronda Matecznego. Natomiast w drugiej części tunelu (w stronę centrum) konieczna jest naprawa sufitu po tym, jak został uszkodzony przez wjeżdżającą ciężarówkę. Prace szacowane są na ponad dwa miliony złotych, ale rzeczywista cena będzie znana po rozstrzygnięciu przetargu.

Tunel w kierunku Ronda Matecznego wymaga odnowienia po długim i intensywnym czasie eksploatacji.

- Niektóre jego elementy nie były wymieniane od kilkudziesięciu lat. Prace, które będą prowadzone w lipcu i sierpniu, obejmują wymianę sufitu podwieszonego, okładziny na ścianach oraz oświetlenia – mówi inspektor z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie.

Przypominamy, że pierwsza nitka tunelu (w kierunku Jubilata) była odnawiana dwa lata temu. Jednak we wrześniu ubiegłego roku, nowy sufit został uszkodzony przez samochód, który prawdopodobnie przed wjazdem nie obniżył dźwigu. Kosztami ponownego remontu zostanie obciążony ubezpieczyciel auta.

- Po tym zdarzeniu ruch drogowy był utrudniony przez blisko cztery godziny. Dlatego  jeszcze w tym roku ZIKiT planuje ustawić przed wjazdami do tunelu dwie instalacje, informujące kierowców, że pojazd jest za wysoki lub że w tunelu zrobił się zator. Taka informacja byłaby na tyle widoczna wcześniej, aby kierowcy mogli spokojnie przejechać górą, nad tunelem - dodaje inspektor ZIKiT.

To jednak, czy takie zabezpieczenia się pojawią, zależy od znalezienia funduszy na ten cel. Szacunkowo jest to około 500 tys. zł.

dolne t�o