górne tło

Wystawa w 100-lecie śmierci Ludwika Zamenhofa - twórcy esperanto

W sobotę, 11 marca, w Bibliotece Jagiellońskiej (ul. Oleandry 3) odbyło się otwarcie wystawy pt. „Rok Zamenhofa pod patronatem UNESCO - w 100. rocznicę śmierci”. Na wystawę poświęconą dziełu twórcy międzynarodowego języka esperanto zapraszają Biblioteka Jagiellońska, Maria Majerczak oraz Koło Naukowe Esperantystów Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Idea języka esperanto, którym posługują się obecnie miliony ludzi na całym świecie, zrodziła się w umyśle wrażliwego chłopca w wyniku obserwacji konfliktów międzyludzkich, występujących w wielonarodowościowym Białymstoku. Konfliktów wynikających  z różnic językowych i braku możliwości porozumienia  się mieszkańców - tego samego przecież - miasta. Powzięte w ten sposób przez Ludwika Zamenhofa postanowienie połączenia ludzi wspólnym językiem stało się jego życiową misją i największą pasją.

Wystawę, na której prezentowane będą eksponaty pochodzące z Biblioteki Jagiellońskiej oraz z prywatnej kolekcji  Marii Majerczak, można będzie zwiedzać do końca marca 2017 r. w godzinach otwarcia biblioteki. Ważną częścią ekspozycji są pierwsze podręczniki języka esperanto (1887, 1888) oraz dzieła oryginalne i przekłady autorstwa Ludwika Zamenhofa z XIX i początku XX wieku. Zobaczymy wśród nich m.in. tłumaczenia dzieł Szekspira, Moliera, Schillera, Gogola i innych pisarzy, wydane przez paryskie wydawnictwo Hachette. Do ciekawych eksponatów należą również utwory poetyckie napisane w esperanto przez Zamenhofa lub dedykowane temu myślicielowi przez innych twórców. Zbiory językowe uzupełnia materiał graficzny i fotografie pomników Zamenhofa, znajdujących się na całym świecie. Dowodem uznania dla dzieła naszego wielkiego rodaka jest z pewnością objęcie przez UNESCO patronatem obchodów 100. rocznicy śmierci Zamenhofa.