górne tło

Od potrzeby do pomysłu, czyli Budżet Obywatelski

Nowe oznakowanie trasy turystycznej w Bronowicach Małych, bezpieczne lustra w sali gimnastycznej, dodatkowe regały w bibliotece, telefon ratujący życie dla seniorów, książki drukowane dużą czcionką, odnowiony skwer, cykl pikników integracyjnych. Projekty małe i duże – jedne zostawiają trwały ślad w przestrzeni miejskiej, a inne, fachowo nazywane miękkimi, to inwestycja w umiejętności, pasje czy po prostu w relacje między ludźmi. Wszystkie na różny sposób służą dobru ogółu i są wyrazem obywatelskiej aktywności, zgodnie z zasadą: jest potrzeba, jest pomysł. A dzięki środkom Budżetu Obywatelskiego – jest i realizacja!

W 2008 r. wytyczono miejską trasę spacerową Bronowice Małe – Mydlniki, która prowadzi przez dziedzictwo historyczne i kulturowe tej części Krakowa. Można nią przejść 10 kilometrów. Biegnie od pętli tramwajowej przy skrzyżowaniu ulic Balickiej i Zielony Most, przez środek dawnej wsi Bronowice Małe, centrum Mydlnik, park Młynówka Królewska, do pętli tramwajowej Bronowice. Słońce i coroczne czyszczenie sprawiły jednak, że z czasem znaki wyblakły i straciły na czytelności. Doskonałą okazją, żeby to naprawić, okazała się 2. edycja Budżetu Obywatelskiego Krakowa – powstał projekt, udało się pozyskać środki z BO. Nowe biało-niebieskie znaki już od dwóch lat służą krakowianom i turystom – poprawiła się widoczność szlaku i wzrosła jego wizualna atrakcyjność.

W sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 138 zamontowano bezpieczne, duże lustra – teraz tancerze i gimnastycy mogą uczestniczyć w pełnym treningu baletu, tańca towarzyskiego, gimnastyki artystycznej i korekcyjnej.

W Nowohuckiej Bibliotece Publicznej pojawiły się nowości wydawnicze drukowane dużą czcionką – bez trudu mogą je czytać seniorzy i każdy, kto ma osłabiony wzrok – oraz audiobooki, czyli książki mówione dla osób niewidomych.

Dodatkowe drewniane regały w jednej z filii Podgórskiej Biblioteki Publicznej sprawiły, że czytelnikom wygodniej korzystać z księgozbioru, a książki nie niszczą się w ścisku.

Kilkudziesięciu krakowskich seniorów otrzymało z Domów Pomocy Społecznej telefony komórkowe z przyciskiem ICE, SOS – można z nich dzwonić, wysyłać esemesy, ale przede wszystkim mogą uratować życie.

Odżył skwerek w centrum Piasków Wielkich, zmodernizowano go i uporządkowano, stanowi teraz reprezentacyjne miejsce tego osiedla i nosi imię Franciszka Szeleźnika – kierownika szkoły podstawowej w Piaskach Wielkich w latach 1938–1956, wychowawcy piaszczańskiej młodzieży i społecznika.

W Nowej Hucie, w różnych częściach dzielnicy, mieszkańcy spotykali się na piknikach integracyjnych organizowanych w plenerze pod hasłem „Dzień sąsiada” – dla nowohucian była to okazja, żeby się poznać lub pogłębić znajomości, podyskutować o wspólnych sprawach, zastanowić się, co można zrobić, by żyło i mieszkało się lepiej.

Niektóre pomysły wracają w kolejnych latach – w Nowej Hucie w tym roku w parkach im. S. Żeromskiego (przy Łąkach Nowohuckich) i Ratuszowym (przy al. Róż) znów odbędą się wydarzenia plenerowe integrujące lokalną społeczność.

A co zostanie zrobione lub wydarzy się w przyszłym 2018 roku? O tym zdecydują krakowianie już w najbliższych miesiącach – do 31 marca można zgłaszać pomysły do 4. edycji budżetu obywatelskiego Krakowa. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do śledzenia informacji na Magicznym Krakowie oraz w zakładce „Budżet obywatelski”.

Budżet Obywatelski Miasta Krakowa 2017, banner