górne tło

Zbliża się święto kina hiszpańskiego w Krakowie!

Marzec w Kinie Pod Baranami upłynie pod znakiem kina hiszpańskiego. Od 24 do 30 marca odbędzie się 17. Tydzień Kina Hiszpańskiego - jedyne w Polsce, coroczne wydarzenie poświęcone iberyjskiej kinematografii. Widzowie będą mieli okazję zapoznać się z najnowszymi i najciekawszymi dziełami hiszpańskich twórców filmowych.

Już w piątek, 24 marca ruszy prawdziwe święto iberyjskiej kinematografii, czyli 17. Tydzień Kina Hiszpańskiego. Podczas przeglądu widzowie w ośmiu miastach Polski zobaczą najważniejsze filmy ubiegłego sezonu - zdobywców nagród Goya przyznawanych przez Hiszpańską Akademię Sztuki Filmowej, przebojowe komedie, filmy kostiumowe oraz nowe kino autorskie. Wśród piętnastu filmów w programie, aż trzynaście zostanie pokazanych w Polsce po raz pierwszy.

Tegoroczna edycja Tygodnia Kina Hiszpańskiego w Kinie Pod Baranami rozpocznie się pokazem mrocznego thrillera Za późno na gniew - nakręconego na taśmie 16mm debiutu reżyserskiego Raula Arévalo, uznanego za najlepszy hiszpański film roku. Emocji dostarczy również kryminał Niech Bóg nam wybaczy, w którym dwóch policjantów ściga się z czasem próbując schwytać seryjnego mordercę. Człowiek o tysiącu twarzy to precyzyjnie skonstruowana historia szpiega, któremu udało się oszukać cały kraj w największym przekręcie finansowym w historii. Grającego główną rolę Eduarda Fernándeza nagrodzono Srebrną Muszlą na MFF w San Sebastian. W Daleko od morza Imanola Uribe były członek organizacji ETA i naznaczona traumą młoda lekarka odkryją, że los zetknął ich już wiele lat wcześniej w tragicznych okolicznościach.

Na ekranie Kina Pod Baranami premierowo pojawi się także m.in Powrót do miłości, subtelny romans przywodzący na myśl dzieła francuskiej Nowej Fali. Film Jonasa Trueby, znanego festiwalowej publiczności reżysera Wszystkie piosenki są o mnie (12. TKH), zadebiutował w konkursie głównym ubiegłorocznego festiwalu w San Sebastian. Nocne historie Manueli Burló Moreno to sześć intymnych wątków miłosnych splecionych w spójną opowieść o uczuciach, do których trudno się czasem przyznać. Nowe Kino Hiszpańskie reprezentować będzie także film Truman opowiadający o prawdziwej męskiej przyjaźni oraz zmianach, jakie przechodzi w obliczu spraw ostatecznych. Miłośników czarnego humoru zachwyci kameralna komedia Jednooki król w reżyserii Marca Crehueta. To rozpisana na cztery postaci adaptacja sztuki teatralnej o zderzeniu dwóch nieprzystających do siebie politycznie światów. Popularne kino rozrywkowe reprezentować będzie komedia romantyczna Musimy porozmawiać z udziałem gwiazd hiszpańskiego kina – Hugo Silvy (Przelotni kochankowie, Ta noc jest moja) i Michelle Jenner (Julieta). Filmowi Davida Serrano zawtóruje Kiki - odważna komedia w reżyserii Paco Leona, której bohaterowie mają co najmniej niecodzienne preferencje erotyczne.

Tydzień Kina Hiszpańskiego to także fascynujące filmy kostiumowe, jak Krwawe gody Pauli Ortiz, będące wizualnie wysmakowaną adaptacją sztuki Federico Garcii Lorki. Film pokazano w Kinie Pod Baranami w 2016 roku w ramach wydarzenia IFFR Live, prezentującego premierowe filmy wprost z MFF w Rotterdamie. Opowiadające o zakazanej miłości Palmy w śniegu przeniosą widzów w czasy przekształcania się kolonii hiszpańskich w zamorskie prowincje. Na ekranie pojawi się znana z Juliety Pedro Almodovara Adriana Ugarte. Wątek kolonialnych podbojów pojawi się również w zrealizowanym z rozmachem filmie Ostatni Hiszpanie na Filipinach, będącym jednocześnie fabularnym debiutem reżyserskim Salvadora Calvo.

Święto hiszpańskiego kina nie może się obyć nie tylko bez debiutantów, ale i starych mistrzów. Na ekranie pojawi się Jota Carlosa Saury, autorstwa jednego z najwybitniejszych hiszpańskich reżyserów. Saura ponownie zaprezentuje artystyczny kunszt w zrealizowanym w konwencji tanecznej filmie o swoich rodzinnych stronach.

Przegląd zamknie pokaz filmu Przez otwarte drzwi - poruszającej opowieści o przepełnionym cierpieniem życiu prostytutki, która niespodziewanie dostaje szansę na prawdziwe szczęście. To pierwszy film wyreżyserowany przez argentyńską aktorkę Marinę Seresesky.

W ramach krakowskiej edycji wydarzenia Kino Pod Baranami zaprasza najmłodszych widzów na specjalną odsłonę cyklu poranków filmowych Baranki Dzieciom, podczas której dzieci poznają kulturę Hiszpanii oraz wezmą udział w warsztatach flamenco.

Szczegółowy program znajdziecie na stronie Kina pod Baranami.

przegląd kina hiszpańskiego plakat

dolne t�o