górne tło

Pierwsza akcja badania straty ciepła w domach za nami

Badania kamerą termowizyjną przeprowadzane były od 7 do 9 marca i od 13 do 17 marca w domach jednorodzinnych na terenie Krakowa. W czasie trwania akcji wykonano zdjęcia oraz termogramy w 31 nieruchomościach.

Zgłoszone budynki zlokalizowane były w różnych częściach Krakowa. Odwiedzane domy powstały w różnych przedziałach czasowych.

Prace przeprowadzane były w godzinach porannych i rozpoczynane od godz. 6 rano. W czasie badań panowały korzystne warunki pogodowe, co pozwoliło na sprawne i dokładne wykonanie zdjęć budynków.

Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców Krakowa. Do przeprowadzenia pomiarów kamerą termowizyjną zgłosiło się 120 nieruchomości, które zostały zapisane na listę rezerwową.

Podczas przeprowadzonej akcji stwierdzono, iż najczęstsze straty ciepła w badanych budynkach występowały w okolicach okien i drzwi zewnętrznych, przy przyziemiu oraz na połączeniach konstrukcji dachu z wszelkimi murami.

Wszyscy uczestnicy akcji dostaną zdjęcia wykonane kamerą termowizyjną, z których na podstawie porównania rozkładu temperatur, będzie można wywnioskować miejsca ucieczki ciepła w indywidualnych przypadkach.

Właściciele nieruchomości zostali poproszeni również o wypełnienie krótkiej ankiety na temat zainstalowanego systemu ogrzewania oraz przeprowadzonej termomodernizacji.

Badania stwierdziły, że większość badanych nieruchomości ogrzewana jest gazem (23 z 31), część wykonano z dofinansowania Programu Ograniczenia Niskiej Emisji dla Miasta Krakowa (10 z 31), trzy osoby czekają na przyznanie dotacji, a jedna ma zamiar złożyć wniosek. Spora ilość osób zainteresowana jest również montażem odnawialnych źródeł energii (17 z 31).

ZOBACZ WIDEO: Kamera termowizyjna zbada straty ciepła w domach

Włącz telewizja.krakow.pl i zobacz, czym żyje Kraków

dolne t�o