górne tło

W Krakowie zainaugurowano Rok Kościuszkowski

24 marca na Rynku Głównym w Krakowie odbyła się uroczysta inauguracja Roku Kościuszkowskiego. Przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, członkowie Komitetu Kopca Kościuszki, dzieci i młodzież uczący się w szkołach, których patronem jest Tadeusz Kościuszko, Bracia Kurkowi, mieszkańcy Krakowa i turyści zebrali się pod Wieżą Ratuszową, aby uczcić 223. rocznicę insurekcji kościuszkowskiej i rozpoczęcie obchodów Roku Kościuszkowskiego.

„Ufam, że obchody Roku Tadeusza Kościuszki przypomną osobę i zasługi patrona naszej wolności. Jego życie, myśl i dokonania staną się na nowo źródłem inspiracji dla Polaków oraz dla innych narodów, w historii których obecny jest sam Kościuszko, bądź ideały, którym służył. Dziękuję organizatorom i uczestnikom dzisiejszej uroczystości w Krakowie. Zachęcam Państwa do udziału w kolejnych wydarzeniach upamiętniających jednego z największych polskich bohaterów narodowych oraz jednego z najżarliwszych orędowników wolności i godności każdego człowieka” – napisał w liście do uczestników uroczystości Prezydent RP Andrzej Duda. List odczytał podsekretarz w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski.

OTO FOTOKRONIKA MIASTA KRAKOWA

insurekcja kościuszkowska

O godzinie 12.30, bezpośrednio po uroczystościach na Rynku Głównym odbyło się odsłonięcie tablicy upamiętniającej dramatyczną przygodę morską Tadeusza Kościuszki w czasie jego żeglugi do Ameryki, ufundowanej przez prezesa Fundacji im. T. Kościuszki w Krakowie, Tomasza Otrębskiego. Tablica została odsłonięta na małym dziedzińcu (między Bastionem V a Kaponierą Fortu nr 2 „Kościuszko”) na Kopcu Kościuszki. W tym dniu wstęp na Kopiec Kościuszki i wystawy towarzyszące był bezpłatny.

Z okazji inauguracji Roku Tadeusza Kościuszki i 223. rocznicy Insurekcji Kościuszkowskiej w piątek wieczorem TAURON Arena Kraków, kładka o. Bernatki i estakada Lipska – Wielicka rozbłysły w barwach biało-czerwonych.

25 marca o godzinie 12.00 odbyła się obrazu Wojciecha Kossaka „Przysięga Kościuszki na Rynku w Krakowie w dniu 24 marca 1794 roku". Cykl edukacyjny „Historia w ożywionych obrazach" jest próbą przedstawienia kluczowych momentów historii Polski w formie filmowo „ożywionych" obrazów klasyki polskiego malarstwa historycznego.