górne tło

Unsound

I edycja festiwalu odbyła się w 2003 roku.

 

Festiwal Unsound to festiwal muzyki postępowej. Corocznie odbywa się w Krakowie pod koniec października. Początkowo undergroundowe wydarzenie w ostatnich latach przybrało o wiele większy rozmach, zyskując tym samym powszechne uznanie.

Wiosną 2011 roku, druga już odsłona festiwalu, odbędzie się w Nowym Yorku - Unsound Festival New York. Wydarzenie skupia nowojorskich producentów, kuratorów i instytucje kulturalne.

Przy współpracy miejscowych partnerów odbyły się również mniejsze wydarzenia w Pradze, Warszawie, Bratysławie, Kijowie i Mińsku. Twórców festiwalu Unsound interesuje idea ponadgranicznej współpracy, oraz budowanie pojęcia festiwalu  jako narzędzia umożliwiającego zlecanie i  rozwijanie nowych projektów muzycznych i artystycznych. Równie ważnym  zadaniem jest promowanie muzyki twórców z Polski, i bardziej globalnie – twórców pracujących na wschód od Berlina. 

Korzenie festiwalu Unsound sięgają jednak znacznie dalej – do prowincjonalnego austrailjskiego miasteczka Wagga Wagga. To właśnie tam dawno, dawno temu odbyło się pierwsze wydarzenie pod egidą Unsoundu. Choć dzisiejszy Unsound organizuje inny zespół ludzi na drugiej półkuli, a samo wydarzenie ma własną trajektorię i profil, nazwa festiwalu z Wagga Wagga przetrwała.

Organizatorzy: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Fundacja Tone – Muzyka i Nowe Formy Sztuki

 

Więcej: www.unsound.pl

dolne t�o