górne tło

Rozpoczęły się 23. Dni Norwidowskie

Od 21 do 26 kwietnia 2017 r. w Krakowie odbywają się 23. Dni Norwidowskie organizowane przez Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida we współpracy z XII Liceum Ogólnokształcących im. C. K. Norwida. Festiwal ma na celu przybliżenie twórczości tego wybitnego, wszechstronnego i ponadczasowego artysty - poety, prozaika, dramatopisarza, rzeźbiarza, malarza i rysownika. W przestrzeni miasta pojawią się plakaty z cytatami norwidowskimi, odsyłające do znaczeń ważnych także dziś.

Tegoroczna odsłona festiwalu to m.in. spektakl pt. „Polend” Grupy Teatralnej Ars Te działającej przy Ośrodku Kultury Norwida. Sztuka – komentarz do współczesności – pokazuje, że poezja C. K. Norwida jest nadal aktualna, stanowi znakomite narzędzie do opisywania polskiej rzeczywistości. Dworzec PKP, małe miasteczko, kobiety. Bohaterki zmuszone do zmierzenia się ze swoimi lękami, frustracjami, wspomnieniami...”. Premiera spektaklu w reżyserii Aleksandry Kowalczyk odbędzie się 24 kwietnia o godzinie 20.30 w ARTzonie OKN na os. Górali 4.

W programie zaplanowano także koncert Natalii Sikory  - młodej i niezwykle utalentowanej piosenkarki i aktorki związanej z Teatrem Polskim w Warszawie. Artystka zaprezentuje materiał ze swojej płyty pt. „Absurdustra – Próba Norwida”. - Norwid jest geniuszem spoza pojęcia czasu i jest bardzo mocny - to Osobowość – mówi aktorka. Koncert odbędzie się 25 kwietnia o godz. 18.00 w Kinie Studyjnym Sfinks na os. Górali 5.

Norwid na różne sposoby usiłował uczestniczyć w aktualnym życiu społecznym i politycznym. Również w twórczości literackiej ciągle podejmował próby dialogu z żywotnymi problemami filozoficznymi, artystycznymi i społecznymi współczesności. Niestety, dialogu tego prawie nikt nie podejmował. Dopiero jego "późni wnukowie", m.in. Stanisław Brzozowski w "Legendzie Młodej Polski" i Stanisław Wyspiański w "Wyzwoleniu" podjęli wyzwanie zmierzenia się z norwidowska wizją Polski i świata. W trakcie wydarzenia pn. Inspirowane Norwidem, które odbędzie się 25 kwietnia o godz. 18.00 w Bibliotece Klubu Kuźnia OKN (os. Złotego Wieku 18) podejmiemy próbę polemiki i rozwinięcia głównych tematów norwidowskich w twórczości m.in. Wyspiańskiego, Brzozowskiego i Miłosza

Drugim muzycznym wydarzeniem 23. Dni Norwidowskich będzie koncert Mateusza Kluzy – krakowskiego multiinstrumentalisty, laureata konkursów norwidowskich, który w swoim dorobku muzycznym ma wiele interpretacji utworów Norwida. Autor płyt „Niksy chcą ciszy” i  „Ethno Garden”, współautor płyty „W Weronie”. Utwory wzbogacone będą komentarzem dotyczącym twórczości Norwida, którego udzieli dr Mateusz Skucha z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wydarzenie dedykowane młodzieży licealnej odbędzie się 26 kwietnia w budynku głównym Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida na os. Górali 5.

Norwid w Nowej Hucie to już tradycja – Dni Norwidowskie wprowadzą po raz 23. jego poezję w przestrzeń dzielnicy. Norwid na Centralnym to happening, podczas którego młodzież z XII LO, „napisze” Norwida, jego myśli, fragmenty poezji na Alei Róż.

23 kwietnia o godz. 19.00 w kapitularzu Opactwa oo. Cystersów w Mogile przy ul. Klasztornej 11 odbędzie się recytacja utworów Cypriana Kamila Norwida w autorskiej interpretacji aktora Wojciecha Treli. Co ciekawe w kapitularzu wiszą cztery obrazy M. Stachowicza z cyklu "Dzieje Wandy", które Norwid miał oglądać podczas wizyty w Mogile w 1842 r. i które miały go zainspirować do napisania dwóch dramatów misteryjnych "Wanda" i "Krakus".

Podczas festiwalu odbędzie się także marszobieg pod hasłem „Norwid Walking”, którego idea nawiązuje do motywu wędrówki obecnego w utworach Cypriana Kamila Norwida. Trasa rozpocznie się przed Ośrodkiem Kultury im. Cypriana Kamila Norwida, będzie wiodła przez zabytkowe centrum Nowej Huty i tereny zielone do miejsc związanych z poetą. W trakcie wspólnej wędrówki każdy będzie miał szansę rozszyfrować przesłanie Sztukmistrza. Do tej wspólnej zabawy zapraszamy 22 kwietnia uczestników indywidualnych, zespoły rodzinne i grupy znajomych.

Wydarzenia festiwalu są bezpłatne, ale na niektóre należy odebrać zaproszenia w siedzibie Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida.

Więcej o festiwalu, jego misji, a także szczegółowy program 23. Dni Norwidowskich można znaleźć na stronie: www.okn.edu.pl.

 

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:

21 kwietnia (piątek) godz. 12.00

Plac Centralny, Aleja Róż

NORWID NA CENTRALNYM – happening z udziałem młodzieży z Liceum nr XII im. C. K. Norwida

22 kwietnia (sobota) godz. 11.00

Strat: os. Górali 5 / wstęp wolny

NORWID WALKING – spacer / bieg z zagadkami (obowiązują zapisy: animacja@okn.edu.pl)

23 kwietnia (niedziela) godz. 19.00

Kapitularz Opactwa oo. Cystersów, ul. Klasztorna 11 / wstęp wolny

RECYTACJA WIERSZY NORWIDA W INTERPRETACJI WOJCIECHA TRELI

24 kwietnia (poniedziałek) godz. 20.30

ARTzona, os. Górali 4 / wstęp wolny, zaproszenia*

POLEND. Premiera spektaklu inspirowanego twórczością Norwida w wykonaniu grupy teatralnej Ars Te

25 kwietnia (wtorek) godz. 18.00

Kino Sfinks, os. Górali 5 / wstęp wolny, zaproszenia**

ABSURDUSTRA - PRÓBA NORWIDA. KONCERT NATALII SIKORY – bas, gitara – Paula Sołtan.

26 kwietnia (środa) godz. 8.00

Katedra na Wawelu / wstęp wolny

MSZA ŚWIĘTA ORAZ UROCZYSTE ZŁOŻENIE KWIATÓW PRZY URNIE CYPRIANA NORWIDA przez delegacje uczniów XII LO im. C. K. Norwida i animatorów kultury

26 kwietnia (środa), godz. 10.15

OKN, os. Górali 5 / wstęp wolny

KONCERT MATEUSZA KLUZY, SŁOWO MATEUSZ SKUCHA/ spotkanie dla uczniów XII LO

dolne t�o