górne tło

Wieczorem przez Kraków przejadą rolkarze

Dzisiaj odbędzie się pierwszy w tym sezonie nocny przejazd rolkarzy przez miasto z cyklu „Kraków, rolki i my”. Początek o godz. 19.30 przy Błoniach na Cichym Kąciku.

Nocne przejazdy rolkarskie odbywają się w Krakowie od kilku lat i z każdym rokiem cieszą się coraz większą frekwencją. Wiąże się to z rosnącą popularnością jazdy na rolkach – według orientacyjnych szacunków, z rolek stale lub okazjonalnie korzysta ponad 50 tys. krakowian. Wśród nich coraz więcej jest też osób starszych. Jazda na rolkach ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie: jest skuteczniejszym niż rower sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów, to także świetna forma prewencji chorób sercowo-naczyniowych.

Organizatorem wydarzenia jest Krakowski Klub Sportów Wrotkarskich „Krak”. Udział w przejeździe jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszej rejestracji. Przejazd nie ma charakteru masy krytycznej, lecz jest pomyślany jako pozytywne wydarzenie, którego celem jest dobra zabawa i popularyzacja zdrowego trybu życia, a także umożliwienie krakowianom poznania miasta z nieco innej niż zazwyczaj perspektywy. Uczestnicy jadą ulicami, które na czas przejazdu są chwilowo wyłączane z ruchu (trwa to kilkanaście minut). Przejazdy celowo odbywają się w czwartki w godzinach wieczornych (po okresie powrotów z pracy), by maksymalnie ograniczyć uciążliwości dla kierowców. Nad bezpieczeństwem i sprawnością przejazdu czuwa policja, służby medyczne i „żółta ekipa”, czyli pilnujący porządku wolontariusze. Rolkarzom podczas przejazdu towarzyszy muzyka.

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.

Rosnące zainteresowanie rolkami wpiera prezydent Krakowa, który w zeszłym roku zdecydował o rozszerzeniu zadań oficera rowerowego także o sprawy pieszych i rolkarzy.

– Kraków promuje każdą formę aktywności mieszkańców, w szczególności w codziennych przemieszczeniach nie tylko rekreacyjnych, przede wszystkim w kontekście zrównoważonego rozwoju miasta, ale i kondycji zdrowia mieszkańców. Tym zajmuje się specjalny zespół powołany w ZIKiT, który realizuje powierzone mu zadania, także w zakresie jazdy na rolkach – zaznacza Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa.

Poprawą dostępności miasta dla rolkarzy ma się wkrótce zająć także Rada Miasta. Chodzi głównie o usunięcie „wąskich gardeł” w postaci krzywej nawierzchni chodników i alejek w rejonie Salwatora, Dąbia i w Nowej Hucie – po rozwiązaniu tego problemu rolkarze będą mogli bezkolizyjnie przejechać z Bielan na Błonia i do Mogiły. Dzięki temu Kraków ma szansę stać się jednym z najbardziej przyjaznym rolkarzom miast w Polsce, wyprzedzając m.in. Sopot i Katowice. Kraków jako jedno z pierwszych miast w Polsce dostrzega potencjał rolek nie tylko jako formy rekreacji, ale też równorzędnego z rowerem środka lokomocji – stąd nacisk na sukcesywne uzupełnianie braków infrastrukturalnych, m.in. realizowana przez ZIKIT wymiana nawierzchni chodników na asfaltową.