górne tło

Z Lizbony do Krakowa. Wizyta przedstawiciela portugalskiej rodziny królewskiej

W dniach 17-21 kwietnia Dom Filipe Folque de Mendóça, honorowy prezes Stowarzyszenia na rzecz Tradycji
i Kultury Europejskiej (Asociación Pro Tradición y Cultura Europea), po raz pierwszy odwiedził Polskę. Podczas spotkania z prezydentem Jackiem Majchrowskim podkreślił znaczenie edukacji historycznej i wartości chrześcijańskich dla młodych pokoleń.

Stowarzyszenie APTCE prowadzi działalność edukacyjną i wychowawczą wśród uczniów hiszpańskich szkół średnich. Jednym z zakładanych celów jest propagowanie wiedzy o tym jak ważna jest wierność tradycji i wartościom będącym fundamentem Europy oraz jak wiele zła uczyniły ludzkości totalitaryzmy XX w. Od lat zajmuje się propagowaniem historii Polski, w tym Armii Krajowej w Hiszpanii.

Dom Filipe Folque de Mendoça jest Prezesem Instituto Dom Joao VI i wielkim mistrzem Rycerskiego Orderu św. Sebastiana. Jednym z punktów pobytu Jego Wysokości w Krakowie było uhonorowanie sześciu zasłużonych krakowian Rycerskim Orderem św. Sebastiana, które odbyło się 18 kwietnia o godz. 20.00 w kaplicy bł. Bronisławy na Kopcu Kościuszki. Odznaczeni zostali prof. Mieczysław Rokosz, prof. Wojciech Narębski, mjr Ryszard Brodowski, harcmistrz Władysław Zawiślak, mjr Włodzimierz „Wowa” Brodecki i Adam Rąpalski.

Punktem kulminacyjnym pobytu księcia są uroczystości w Oświęcimiu związane z posadzeniem „Dębu Pokoju” wyhodowanego z żołędzi „Dębu Basków” z Guerniki, drzewa-symbolu wolności i pokoju. Wydarzeniu towarzyszy 300-osobowa delegacja młodzieży baskijskiej, a także przedstawiciele Rządu i Parlamentu Kraju Basków.

Zobacz zdjęcia ze spotkania na OTOFOTOKRONIKA Miasta Krakowa