górne tło

Burmistrz Peczu odwiedza Kraków i otwiera wystawę peczańskiej ceramiki

Od 19 kwietnia br. w Międzynarodowym Centrum Kultury (Rynek Główny 25) zwiedzać można ekspozycję „Zsolnay. Węgierska secesja.” Na otwarciu wystawy poświęconej fenomenowi ceramiki produkowanej przez dziesięciolecia w peczańskiej manufakturze rodziny Zsolnay nie mogło zabraknąć Burmistrza tego węgierskiego miasta.

Odwiedzającemu Kraków już po raz kolejny Zsoltovi Pávie towarzyszyli: szef gabinetu Janós Pártos i Doradca ds. Kultury István Márta. Poprzedzające otwarcie wystawy spotkanie z Prezydentem Jackiem Majchrowskim również zdominowały rozmowy o peczańskiej ceramice. Prezydent Krakowa odwiedził zrewitalizowaną fabrykę Zsolnay i poświęcone tamtejszej ceramice muzeum podczas ubiegłorocznej wizyty w Peczu. Znając szczególny urok i różnorodność produktów manufaktury, Prezydent szczególnie wspierał ideę organizacji wystawy w Krakowie i udzielił jej – podobnie jak Burmistrz Páva – swojego honorowego patronatu.

Międzynarodowe Centrum Kultury zorganizowało wystawę we współpracy z Muzeum Janusa Pannoniusa w Peczu. Dzięki bliskiej współpracy dyrektorów Jacka Purchli i Boldizsára Csornay’ego krakowska publiczność ma po raz pierwszy okazję zobaczyć jedne z najbardziej reprezentatywnych dla manufaktury Zsolnay eksponaty stanowiące synonim węgierskiej secesji. To szczególne przedsięwzięcie wyraźnie podkreśla więzy przyjaźni pomiędzy Krakowem i Peczem. Położone na południu Węgier miasto to jeden z najbardziej sprawdzonych partnerów Krakowa – miasta  współpracują ze sobą już od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku.

Otwarcie wystawy realizowanej w ramach obchodów Roku Węgierskiego w Polsce swoją obecnością zaszczyciła również reprezentująca węgierską stronę rządową Dr Orsolya Pacsay – Tomassich, Podsekretarz Stanu ds. Międzynarodowych i Europy w Ministerstwie Zasobów Ludzkich. W swoim przemówieniu podkreśliła jak ważny jest dorobek rodziny Zsolnay dla kultury węgierskiej przełomu XIX i XX w.

Podczas otwarcia wielokrotnie wspominano o polskim wątku w historii manufaktury Zsolnay. Do znaczącego rozwoju fabryki i jej ogromnej popularności przyczynił się polski inżynier Tadeusz (Tádé) Sikorski, który poślubił córkę właścicieli Júlię Zsolnay. Prace Sikorskiego podziwiać można również na samej wystawie, która otwarta będzie dal zwiedzających aż do 2 lipca br.

Więcej o wystawie

OTOFOTOKRONIKA MIASTA KRAKOWA

Zsolt Pava