górne tło

Kraków nagradza najzdolniejszych uczniów

Ciężko pracowali, swój wolny czas poświęcając na rozwijanie zainteresowań i uzdolnień. Opłaciło się – aż 686 krakowskich uczniów i uczennic znalazło się w roku szkolnym 2015/2016 w gronie finalistów i laureatów konkursów wojewódzkich i olimpiad ogólnopolskich. Za te znakomite osiągnięcia zostaną także uhonorowani przez Miasto – w tym tygodniu odbiorą „Laury Olimpijskie”, czyli dyplomy oraz bony na zakupy edukacyjne.

Już dziś w auli Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 (ul. Rzeźnicza 4) nagrody odbierze 154 uczniów szkół podstawowych (samorządowych i niesamorządowych) oraz 85 uczniów gimnazjów niesamorządowych. 28 kwietnia w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 3-4) taka sama uroczystość zostanie zorganizowana dla 226 uczniów pozostałych gimnazjów i 221 uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Nagroda „Laur Olimpijski” została ustanowiona w 2005 roku uchwałą Rady Miasta Krakowa. Jest częścią Krakowskiego Programu Wspierania Uzdolnionych Uczniów. Każdy uczeń otrzymuje dyplom oraz bon, który może zrealizować w kilkunastu placówkach na terenie miasta Krakowa. Za bon można kupić pomoce naukowe (książki, albumy, encyklopedie) oraz sprzęt multimedialny. Bony mają różną wartość – w zależności od liczby turniejów, konkursów i olimpiad.

Uczniowie szkół podstawowych brali udział przede wszystkim w konkursach przyrodniczych, matematycznych, humanistycznych, z języków obcych i w konkursach biblijnych – takich jak np. Małopolski Konkurs Matematyczny, Małopolski Konkurs Humanistyczny, Małopolski Konkurs Języka Angielskiego, „Nasz bohater – Tadeusz Kościuszko”, „Wybitni władcy Polski – Piastowie”, „Skarby przyrody i ich ochrona”, „Ocalić od zapomnienia. W stulecie wielkiej wojny”, „Z dobrą nowiną przez życie”.

Uczniowie gimnazjów startowali m.in. w konkursach językowych, biologicznych, historycznych, geograficznych, informatycznych. Krakowscy licealiści świetnie spisali się w olimpiadach językowych (łacina, francuski, hiszpański), humanistycznych (literatura i język polski, historia) i z przedmiotów ścisłych (matematyka, fizyka, biologia, chemia, geografia).