górne tło

Rusza budowa parkingu P+R „Kurdwanów”

We wtorek, 25 kwietnia formalnie przekazano wykonawcy teren parkingu P+R „Kurdwanów”. Oznacza to początek prac budowlanych. Obiekt pod pętlą tramwajową dla 167 pojazdów ma zostać oddany latem tego roku.

Przypomnijmy, że spółka Miejska Infrastruktura rozstrzygnęła przetarg i wyłoniła wykonawcę na realizację parkingu w systemie „Parkuj i Jedź” przy pętli tramwajowej Kurdwanów jesienią ubiegłego roku.

– Pod koniec marca zostało wydane pozwolenie na budowę. Obecnie przekazaliśmy wykonawcy teren, by mógł rozpocząć faktyczne prace budowlane – informuje Paweł Skrzypiec, prezes spółki Miejska Infrastruktura.

Parking P+R „Kurdwanów” będzie zlokalizowany na działce gminnej pod estakadą pętli tramwajowej Kurdwanów. Wjazd na parking planowany jest z ulicy por. Halszki. W ramach inwestycji powstanie 167 miejsc. Z parkingu za darmo będą mogły korzystać osoby posiadające bilety komunikacji miejskiej. Z kolei osoby, które takich biletów nie posiadają, będą płaciły za postój. Za to na podstawie biletu postojowego będą mogły korzystać z komunikacji miejskiej. Nowy parking będzie wyposażony w elementy dynamicznej informacji pasażerskiej po to, aby kierowca już na parkingu wiedział kiedy odjeżdża tramwaj tej linii, którą chce kontynuować podróż. Przy ulicach dojazdowych do parkingów umieszczone zostaną tablice informujące w czasie rzeczywistym o liczbie wolnych miejsc parkingowych.

– Parking „Kurdwanów” – podobnie jak inne przez nas przygotowywane obiekty – będzie miał rozwiązania przyjazne dla rowerzystów. Chodzi o miejsce, w którym będzie można zostawić jednoślady i w dalszą podróż udać się komunikacją publiczną. Aby zapewnić lepszą ochronę, miejsca dla rowerów będą zadaszone, oświetlone, wyposażone w stojaki, a także objęte zostaną monitoringiem wizyjnym – zaznacza prezes Skrzypiec. Z kolei z myślą o kierowcach pojazdów elektrycznych będą też punkty do ładowania aut na prąd.

Zgodnie z kontraktem, parkingi P+R „Kurdwanów” ma być oddany do użytku latem tego roku. Warto wiedzieć, że Miejska Infrastruktura wyłoniła też wykonawcę dla parkingu P+R „Bieżanów”. Obecnie trwają prace niezbędne do uzyskiwania pozwolenia na budowę. Zgodnie z planem, ten obiekt ma być również udostępniony w tym roku. Przygotowywany jest też parking P+R „Mały Płaszów”. Podpisana została umowa z wykonawcą dokumentacji, na którą składa się opracowanie wielobranżowej koncepcji, uzyskanie wszelkich uzgodnień branżowych, decyzji środowiskowej i decyzji ULICP, a także opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego w związku z nową lokalizacją.

– Na początku kwietnia została wydana decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego (ULICP), obecnie czekamy na jej ostateczność. Równolegle przygotowujemy Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia i inne materiały do ogłoszenia przetargu na to zadanie – zaznacza prezes Miejskiej Infrastruktury.

Miejska Infrastruktura przygotowuje do budowy kolejne parkingi „Parkuj i Jedź”. Wśród nich jest „Zintegrowany węzeł przesiadkowy Bronowice”, zlokalizowany w łącznicy drogowej ul. Armii Krajowej i Bronowickiej, pomiędzy torowiskiem tramwajowym i magistralą kolejową. Będzie to parking wielopoziomowy z terminalem autobusowym oraz kładką pieszo-rowerową nad ul. Armii Krajowej. Inwestycja ta to modelowy przykład integracji przestrzennej i funkcjonalnej różnych podsystemów systemów transportu, tj. komunikacji szynowej (tramwaj i kolej), autobusowej oraz transportu indywidualnego.

dolne t�o